Inspektoři OSN už jsou v Iráku

Do Iráku už dorazila první skupina zbrojních inspektorů OSN. Připojí se k týmu třiceti spolupracovníků, kteří zajišťují podmínky pro jejich budoucí práci v zemi. Od středečního rána pak začnou pátrat po zbraních hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přílet inspektorů OSN do Bagdádu | Foto: ČTK/AP

Jedenáct inspektorů, kteří dnes přiletěli z Kypru, jsou inspektoři na chemické a biologické zbraně. Šest dalších jsou odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii a poslední je specialistou na spojovací systémy. Celý tým bude tvořit 70 specialistů. Místo působení ale zatím tají, protože chtějí využít momentu překvapení.

Většina z inspektorů jsou Američané, což u arabských sdělovacích protředků vyvolává otázky, zda budou inspektoři nestraní. Analytici v oblasti ale poukazují na prohlášení ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradaje, který dnes v Egyptě vyjádřil přesvědčení, že se inspektoři budou chovat neutrálně.

Řada obyvatel Bagdádu v rozhovorech pro katarskou televizi Al-Džazíra uvedla, že jsou klidní a přítomnost inspektorů jim nevadí, protože Irák podle nich žádné zbraně hromadného ničení nemá. To tvrdí i irácká vláda.

Nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Iráku výrazně zpřísňuje podmínky inspekcí: pokud Bagdád nebude spolupracovat, hrozí mu vážné důsledky. Inspektoři mají Radu bezpečnosti seznámit s výsledky pátrání do 8. prosince.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme