Inspektoři oznámí první detaily irácké zprávy v pátek

Zbrojní inspektoři OSN slíbili Radě bezpečnosti, že do pátku projdou celou dvanáctitisícovou iráckou zprávu o zbrojních kapacitách a programech. Doufají zároveň, že se s nimi Američané a další stálí členové Rady bezpečnosti, kteří kopie zprávy mají, podělí o jejich poznatky. Ve Spojených státech se mezitím objevují první kusé informace o obsahu dokumentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dokumenty irácké zprávy | Foto: ČTK/EPA

Generální tajemník Kofi Annan a šéf zbrojních inspektorů Hans Blix dohodli při společném obědě se členy Rady bezpečnosti další postup nakládání s iráckým soupisem. O první poznatky se inspektoři a klíčové země Rady bezpečnosti podělí v pátek, do kdy má být přeloženo také 500 stran arabského textu a vyňaty pasáže ohrožující odzbrojení.

Hans Blix věří, že státy disponující experty a důležitými zpravodajskými informacemi, které s iráckým textem souvisejí, se o ně s inspektory podělí. V nejlepším případě by mohla být v pondělí na světě pracovní verze textu, který vyhodnotí iráckou zprávu o stavu zbraní hromadného ničení. Před koncem příštího týdne by mohli inspektoři předložit Radě bezpečnosti první předběžné vyhodnocení zprávy.

Podle prvních kusých informací ve Spojených státech, které dostaly jako první členská země OSN možnost pracovat s dokumenty předanými Irákem, prý zbrojní zpráva obsahuje informace o vývoji jaderných zbraní a uvádí detaily o programu na výrobu biologických zbraní.

V amerických médiích se střídají experti, kteří aniž by iráckou zprávu četli už komentují její pravděpodobný obsah a nešetří skeptickými výroky na adresu Bagdádu. Někteří bývalí inspektoři tvrdí, že zpráva může být jen recyklací dříve získaných informací. Například podle Davise Albrighta Irák dodal OSN staré zprávy o tom, že byl velmi blízko vývoji jaderné zbraně srovnávané s tou, kterou Američané svrhli za druhé světové války na Hirošimu.

Sýrie protestovala proti způsobu, kterým byla celá irácká deklarace poskytnuta nejprve Američanům, pak ostatním členům Rady bezpečnosti s výjimkou všech nestálých členů, kteří čekají na materiál zbavený některých citlivých informací.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme