Inspektoři pátrají druhý den po zbraních v Iráku

Zbrojní inspektoři OSN dnes vyrazili druhým dnem na inspekce po Iráku, při kterých pátrají po zbraních hromadného ničení. Plánovaný průběh prvního dne zbrojních inspekcí nic nenarušilo. Oznámil to mluvčí inspekčního týmu, který má prověřit, zda Irák vlastní jaderné, chemické nebo biologické zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přílet inspektorů OSN do Bagdádu | Zdroj: ČTK

Konvoj čtyř automobilů převážejících inspektory a doprovázený ambulancí opustil ráno ústředí OSN na jihovýchodním předměstí iráckého hlavního města Bagdádu krátce po 8:30 místního času a vyrazil na předem neznámé místo. To, kam se inspektoři chystají, se do poslední chvíle tají, protože chtějí využít momentu překvapení.

Včera navštívili inspektoři tři lokality. Výsledky pátrání inspektoři nezveřejnili, ale pochvalovali si spolupráci s iráckými úřady, které jim okamžitě umožnily vstup do všech požadovaných objektů. Byla prověřena tři místa, z nichž inspektoři pořídili fotodokumentaci a videozáznamy, které v Ney Yorku posoudí experti.

Osmdesát pracovníků mise OSN podporuje dalších 140 na Kypru, v New Yorku a ve Vídni. Šéf týmu inspektorů Hans Blix oznámil, že z doplňkového výcvikového kursu v lednu vyjde dalších 300 expertů, které bude možno do Iráku poslat. Pozorovatelé se domnívají, že i v dalších dnech bude inspekce probíhat bez problémů.

Inspektoři OSN se do Iráku vrátili po čtyřech letech. Na základě nové rezoluce Rady bezpečnosti mají větší pravomoci a Irák jim musí pod hrozbou vážných následků zajistit neomezený pohyb po celé zemi. Současné týmy inspektorů by měly v Bagdádu pracovat do Vánoc.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme