Inspektoři prohledávají i prezidentský palác

Zbrojní inspektoři OSN dnes v rámci pátrání po zbraních hromadného ničení poprvé prohledávají jeden z prezidentských paláců v irácké metropoli Bagdádu. Agentuře Reuters to sdělili očití svědkové. Tým inspektorů vstoupil do budovy náležející prezidentovi Saddámu Husajnovi ve čtvrti Karch v centru města. Reuters připomíná, že včera se přišlo na to, že zařízení včetně monitorovacích kamer v jednom objektu spojeném s výrobou raket, který kontrolovali inspektoři OSN před lety, se postrádají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři v Iráku | Foto: ČTK/AP

Americký prezident George Bush současně vyjádřil pochyby nad ochotou Iráku v otázce inspekcí skutečně upřímně spolupracovat.

Zbrojní inspektoři OSN včera objevili v Iráku nesrovnalosti. Jedno ze zařízení, která byla prověřována a označena přechozí misí před několika lety, nyní chybí. Šlo o zařízení pro odpalování raket. Zařízení bylo podle iráckých představitelů buď zničeno při bombardování v roce 1998 nebo bylo převezeno na jiné místo. Pátý den inspekcí experti OSN na atomovou energii prověřili také tři továrny na výrobu alkoholických nápojů. Tyto isnpekce trvaly neobvykle krátkou dobu a tým inspektorů se pak bez jakýchkoli komentářů vrátil do hlavního města Bagdádu. Podle Iráku bylo i včera vše v souladu s rezolucemi OSN.

To si ale nemyslí americká administrativa. Ta se dívá velmi skepticky na přístup Iráku k plnění nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Prezident George Bush při podpisu dosud rekordních zbrojních výdajů na příští rok řekl, že spolupráce Bagdádu není povzbudivá. Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix začíná být napadán za nekonfrontační postup inspekcí. Viceprezident Dick Cheney navíc uvedl, že Saddám Husajn měl kontanty na vysoké úrovni s Al Kájdou a podílel se na výcviku členů této organizace. Americká média si všímají toho, že šéf zbrojních inspektorů Hans Blix není v Iráku, ale zůstává v blízkosti OSN v New Yorku. Jeho oponenti ho obviňují z toho, že agresivněji nevyužívá všechny prostředky, které mu dává rezoluce Rady Bezpečnosti OSN.

Britská vláda vydala zprávu o porušování lidských práv v Iráku. Jsou v ní obsaženy informace o systematickém mučení iráckých vězňů. Organizace Amnesty International ale zprávu kritizuje. Ministr zahraničí Jack Straw řekl, že zprávy je zapotřebí, aby si lidé uvědomili souhrnné zlo, které zosobňuje Saddám Husajn. Příklady zprávy zahrnují znásilňování vězňů, provrtávání rukou, uřezávání uší a amputaci jazyka za provinění proti zákonu, nebo za politickou opozici. Organizace obhájců lidských práv Amnesty International však zprávu kritizovala jako selektivní a oportunistickou. Generální tajemnice Amnesty řekla, že vlády, teré dnes kritizují Irák, v minulosti mlčely, když Amnesty otiskovala jako první zprávy o porušování lidských práv v Iráku.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme