Inspektoři v Iráku začnou pracovat už ve středu

Zbrojní inspektory OSN v Iráku nebudou při jejich inspekcích provázet iráčtí průvodci. Oznámil to dnes v hlavním městě Bagdádu mluvčí mise. Ta má prověřit, zda Irák vlatní zbraně hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Zbrojní inspektoři v Iráku dnes v této souvislosti uvedli do provozu dvě horké telefonní linky. Jednu se svým záložním pracovištěm na Kypru a druhou s iráckým národním kontrolním centrem, který má s inspktory spolupracovat. Inspektoři také pokračují v zařizování svých kanceláří počítači a dalším vybavením.

Práce mise Unmowik má začít za tři dny. ve středu. Ispektoři mají prověřit více než 1000 stálých i mobilních míst i zařízení, u nichž panuje podezření, že by se v nich mohly skrývat zejména chemické nebo biologické zbraně.

Jde o naplnění nedávné rezoluce OSN o Iráku. Analytici v oblasti zatím soudí, že Irák bude zřejmě s misí plně spolupracovat a poukazují i na jeho rozhodnutí vypracovat novou ústavu ve spolupráci s některými iráckými opozičními politiky.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme