Inspektoři zřejmě potvrdí odzbrojení IRA

Irská republikánská armáda zřejmě splnila podmínky probíhajícího mírového procesu a zcela odzbrojila. Tento výsledek se vší pravděpodobností odpoledne potvrdí mezinárodní komise inspektorů na tiskové konferenci v Belfastu. IRA bojovala násilnými metodami desítky let za odtržení Severního Irska od Velké Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belfast | Foto: Milan Kocourek

Zpráva nezávislé mezinárodní komise zbrojních inspektorů bude odevzdána vládám Spojeného království a Irské republiky a její zveřejnění se očekává v patnáct hodin středoevropského času. Agentury hlásí, že zpráva bude nejspíš obsahovat ujištění o ukončení odzbrojovacího procesu organizace IRA. Irská republikánská armáda oznámila zastavení ozbrojené kampaně letos v červenci.

Během dneška se očekávají také prohlášení vedení IRA, vlád obou zemí a předsedy politického křídla IRA Gerryho Adamse. Britský ministr pro severoirské záležitosti Peter Hain řekl, že jakýkoli odzbrojovací krok Irské republikánské armády musí být dostatečně věrohodný na to, aby přesvědčil severoirské unionisty, tedy stoupence setrvání Severního Irska ve Spojeném království.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme