Instagram skryl příspěvky o sestřelení ukrajinského letadla. Odborníci viní Írán z nahlašovací akce

Instagram od svého spuštění v roce 2010 zažil už několik takzvaných hashtagových kampaní. Ty třeba reagovaly na různé pravidelné nebo nárazové osvětové iniciativy, fenomény, trendy ve společnosti, ale taky aktuální události. Tak tomu bylo i v případě hashtagu odkazujícího na sestřelení ukrajinského letadla íránskými bezpečnostními jednotkami v roce 2020. Instagram ale tenhle odkaz zrušil.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v kanadském Torontu si připomněli oběti z ukrajinského letadla, které omylem sestřelil Írán

Lidé v kanadském Torontu si připomněli oběti z ukrajinského letadla, které omylem sestřelil Írán | Foto: Carlos Osorio | Zdroj: Reuters

V sobotu uplynuly dva roky od sestřelení civilního letadla, při kterém zemřelo 176 lidí. Událost připomínal hashtag #I Will Light A Candle Too (Taky zapálím svíčku) a měl i svou perskou verzi. Pod tímto odkazem umísťovali příbuzní a přátelé obětí fotografie a videa lidí, které tehdy ztratili. Jenže najednou odkaz zmizel.

Odborníci z oddělení kyberbezpečnosti společnosti Meta (dříve Facebook) uvedli, že se zdá, že Írán zorganizoval velkou nahlašovací akci. Instagram a jiné sociální sítě totiž umožňují pro případ, že je zveřejněný obsah nějak závadný, takový příspěvek nahlásit a po vícero nahlášení správce obsah skryje. V tomto případě ale vedení smazání označilo za omyl.

Už v roce 2019 varovali analytici společnosti FireEye na obrovské množství falešných íránských účtů. V Íránu podle analytiků existují takzvané trollí farmy, pravděpodobně podporované státem. Tyto farmy generují velké množství falešných účtů, které pak šíří dezinformace proti kritikům režimu a nepravdy na podporu režimu.

V případě zablokování #I Will Light A Candle Too se pravděpodobně zapojili i uživatelé oprávněných účtů.

Mezi pozůstalými, které vyzpovídala BBC, smazání příspěvků vzbudilo rozčarování. Například Hamed Esmaeilion, který 8. ledna 2020 ztratil manželku a dceru, to označil za zklamání.

Podle analytika a odborníka na Blízký východ Amira Rashidiho byl útok zorganizovaný a neznalost blízkovýchodní problematiky vedla k rozhodnutí pietu překazit. Nakonec to ale dobře dopadlo. Společnost po skoro 24 hodinách ban zrušila.

Letadlo Ukrajinských mezinárodních aerolinií zasáhly dvě střely krátce poté, co vzlétlo z letiště v Teheránu. Írán dlouho popíral, že by byl za čin zodpovědný.

Nakonec ale přiznal, že si spletl letadlo s amerických armádním letounem. Ten chtěl sestřelit jako odplatu za zabití velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního. Toho 3. ledna – tedy o pět dní dříve – zabil americký bezpilotní letoun v Iráku.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme