Instalaci kamery v Londýně je třeba si rozmyslet

Angličan Lee Rickler instaloval před svým bytem miniaturní kameru na ochranu svého motocyklu před vandaly. Ale tím se dostal do křížku s úřady - bylo mu řečeno, že porušuje zákon. Kamera by totiž mohla narušovat soukromí kolemjdoucích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpečnostní kamera

bezpečnostní kamera

Británie je země s největším množstvím průmyslových kamer všeho druhu. Než dojdete dejme tomu v Londýně od svého bytu na nejbližší stanici podzemní dráhy, bezpečnostní kamery různých firem a institucí vás zachytí několikrát a totéž se opakuje večer při návratu. V centru města se to kamerami jen hemží, o metru ani nemluvě. Ale není kamera jako kamera.

Dvaačtyřicetiletý Londýňan Lee Rickler je majitelem motocyklu Kawasaki o obsahu válců pět set kubických centimetrů - je to pěkný a výkonný stroj. Ale pan Rickler měl řadu problémů s vandaly, kteří jeho stroj zaparkovaný před bytem v severním Londýně několikrát poškodili.

Cena poplašného zařízení pana Ricklera trochu zarazila, a tak se rozhodl instalovat před svým bytem miniaturní kameru v ceně 150 liber včetně domácího monitoru. Kamera motocykl hlídá ve dne v noci jak vyplývá z textu varovného nápisu, který tam pan Rickler umístil a který zní: "Usmívejte se, jste v televizi!"

Nicméně pan Rickler se velice podivil, když dostal varování jednak od policie, jednak od místního úřadu, že svou kamerou porušuje zákon. Policie mu sdělila, že kdokoli, včetně chuligánů, před nimiž se pan Rickler snaží chránit svůj motocykl, ho může žalovat pro vměšování do soukromí podle zákona o ochraně informací a lidských právech. Činitel místní samosprávy mu zase řekl, že jde o ochranu soukromí lidí, kteří chodí kolem. "Ale já nejsem vyzvědač tajné služby MI5, řekl pan Rickler redaktorovi listu Daily Mail, "já se jen snažím chránit svůj majetek".

Policejní úředník věc vysvětlil takto: Pokud kamera snímá jen majetek pana Ricklera, je vše v pořáídku. Ale jakmile se kamera zahledí na ulici, což může být na kohokoli, kdo jde kolem, tak taková kamera musí být zaregistrována. Tolik informace policie. Jak se zdá vše není ztraceno, pokud pan Rickler bude ochoten investovat do registrace své kamery.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme