Internetová výzva k jasmínové revoluci v Číně se obrací ke studentům

Čínské univerzity se mají připojit k protestům po vzoru jasmínové revoluce v Tunisku. Podle internetové výzvy zveřejněné dosud neznámými autory se demonstrací mají zúčastnit obyvatelé celkem 41 měst. Podle vzkazu šířeného on-line se nespokojení obyvatelé Čínské lidové republiky mají vždy v neděli shromáždit na předem stanoveném místě, vládnoucí komunisté ale jakýkoli náznak odporu tvrdě potlačují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hong Kong | Foto: Robert Mikoláš

Internetová výzva se obrací k studentům největších vysokých škol v Pekingu, ale také v Hong Kongu a na Tchajwanu. Autoři otevřeného dopisu šířeného on-line je nabádají, aby se shromáždili v areálu univerzit a postavili se násilí a nespravedlnosti.

Kritizují také představitele vládnoucí elity, kterým prý vše prochází. Jako příklad uvádějí nízký trest pro syna policejního úředníka v provincii Che-pej, který zabil člověka při dopravní nehodě, nebo smrt mladíka, kterého měl zaměstnanec železnic ubít k smrti, policie ale nikoho neobvinila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Robert Mikoláš z Číny

Čínští představitelé ale obyvatele nejlidnatější země světa před jakýmikoli pouličními protesty varují, podle stranických novin by přinesly jen chaos a katastrofu.

„Centrum Pekingu je doslova v obležení policistů. Ulice, kde se měly dnešní demonstrace konat, chránily jakési dva okruhy policistů,“ prozrazuje spolupracovník ČRo a zpravodaj České televize Tomáš Etzler.

„Nepouštěli tam vůbec nikoho, kdo u sebe neměl pas,“ pokračuje a dodává, že jednoho ze zahraničních novinářů z televize Al Jazeera zadrželi.

Malá demonstrace se podle Etzlera konala i v Šanghaji, kde se shromáždilo asi sto lidí. Zde bylo zadrženo asi dvanáct zahraničních žurnalistů, včetně těch z Německa a Španělska. Jsou stále ve vazbě.

V minulosti vypnula čínská policie mobilní telefony, zablokovala internet, pozatýkala disidenty a vyhrožuje novinářům, kteří na demonstracích natáčí.

Robert Mikoláš, Zdenka Turková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme