Pandemie koronaviru je i kyberbezpečnostní hrozba, varuje Interpol před útoky hackerů na nemocnice

Interpol varuje před kyberútoky na nemocnice. Mezinárodní policejní organizace zaznamenala zvýšený počet takzvaných vyděračských programů, kterými hackeři při pandemii koronaviru požadují výkupné. Kybernetickému útoku v polovině března čelila i fakultní nemocnice Brno.

Lyon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker. Ilustrační foto

Koronavirová krize se může stát příležitostí pro útoky hackerů na nemocnice | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Výsledkem bylo, že naléhavé chirurgické zákroky musely být odložené, pacienty přemístili do jiných nemocnic a celý IT systém byl vypnutý,“ popsal důsledky útoku na brněnskou fakultní nemocnici generální tajemník Interpolu Jurgen Stock.

Koronavirus má ve světě přes 60 tisíc obětí. V Praze zemřel šestý klient domova pro seniory v Michli

Číst článek

Podle Stocka současná pandemie koronaviru není jen zdravotnickou krizí ale představuje taky významnou kyberbezpečnostní hrozbu. Interpol proto varuje všech svých 194 členů.

Zprávy přes e-mail

„Vyděračské programy se šíří hlavně přes mail, ve kterém se objevují informace a doporučení ke koronaviru od vlády, agentur nebo dokonce Světové zdravotnické organizace. To vede příjemce, že klikne na zavirovaný odkaz nebo přílohu,“ upozorňuje.

Hackeři tímto způsobem podle šéfa Interpolu žádají o výkupné nebo se pokouší ukrást informace o pacientech.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme