Interpol má nového šéfa, do čela úřadu se dostal Jihokorejec Kim Čong-jan

Novým šéfem Interpolu byl ve středu na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jan. Interpol to oznámil na svém twitterovém účtu. Kandidátem na post byl také Rus Alexandr Prokopčuk, vůči jehož nominaci se některé země vymezovaly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-jan působil jako úřadující šéf mezinárodní policejní organizace po rezignaci Číňana Meng Chung-weje, vyšetřovaného nyní ve své zemi kvůli podezření z přijímání úplatků a z porušení zákona. 

Kim Čong-jan byl zvolen v tajném hlasování na dva roky, tedy na období do konce původního Mengova mandátu.

Proti Prokopčukově kandidatuře byli Evropané i USA z obav, že Moskva situaci zneužije k pronásledování oponentů.

Shromáždění Interpolu

Valné shromáždění Interpolu se koná tento týden v Dubaji. Kandidaturu Kim Čong-jana podporovaly USA. „Vyzýváme všechny národy a organizace, jež jsou součástí Interpolu a jež respektují právní stát, ke zvolení poctivého šéfa. Myslíme si, že to je případ pana Kima,“ uvedl před dnešní volbou americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Funkce prezidenta je v Interpolu spíše čestná, ale kandidatura šestapadesátiletého ruského generála přesto znepokojila kritiky Ruska, napsala agentura AFP. Obávali se, že se Interpol pod Prokopčukovým vedením stane nástrojem Kremlu.

Několik amerických senátorů tento týden vyzvalo delegáty členských zemí Interpolu, aby Prokopčukovu kandidaturu zamítli.

Česká republika je členskou zemí Interpolu a na valném shromáždění ji zastoupila vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce Šárka Havránková. Podle Policejního prezidia Česko nebude sdělovat, koho volilo. Prezidium pouze uvedlo, že výběru předchází konzultace s ministerstvem zahraničních věcí a vybranými zahraničními partnery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme