Interpol pátrá po výrobci nebezpečných prsních implantátů

Interpol vyhlásil pátrání po majiteli firmy vyrábějící vadné prsní implantáty. Společnost ale loni zkrachovala, když francouzské úřady nařídily stažení jejích produktů z trhu, a majitel Jean-Claude Mas se od té doby skrývá na neznámém místě. Přišlo se totiž na to, že jeho implantáty často praskají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vadný prsní implantát

Vadný prsní implantát | Zdroj: Reuters

Ve snaze ušetřit na výrobě totiž Jean-Claude Mas a jeho firma Poly Implant Prosthesis používala podřadné materiály. Čistý lékařský silikon například nahrazoval běžný silikon pro průmyslové použití.

Ten pak v případě prasknutí implantátů vyvolává silné dráždění, vede k zánětům a podle některých názorů může vyvolat dokonce rakovinu.

Přestože zdaleka ne všechny výrobky zmiňované firmy jsou vadné, nařídilo francouzské ministerstvo zdravotnictví kompletní výměnu všech 30 tisíc implantátů, které se do Francie dostaly.

V celém světě pak má potenciálně nebezpečné implantáty až 300 tisíc žen v 65 státech, včetně České republiky. Státní ústav pro kontrolu léčiv nařídil častější kontroly, žádné potíže ale nezaznamenal.

Ondřej Himmer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme