Novým šéfem Interpolu bude Násir Raísí ze Spojených arabských emirátů. Porazil Češku Havránkovou

Novým prezidentem Interpolu byl ve čtvrtek zvolen šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí, informovaly agentura AFP i Interpol na twitteru. O nejvyšší úřad v této mezinárodní policejní organizaci se ucházela také plukovnice české policie Šárka Havránková, která je nyní viceprezidentkou Interpolu.

Istanbul (Aktualizováno: 11:23 25. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezidentem Interpolu byl ve čtvrtek zvolen šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí | Foto: Francisco Seco | Zdroj: ČTK / AP

Násir Raísí přitom čelí kritice kvůli případům mučení a porušování lidských práv, kterých se podle médií dopustila policie ve Spojených arabských emirátech pod jeho vedením. V několika zemích jsou na něj kvůli tomu podána trestní oznámení.

Organizace MENA Rights Group, která působí v arabských zemích a na Blízkém východě, poukazuje na opakované porušování práv ze strany bezpečnostních sil ve Spojených arabských emirátech.

Násir Raísí porazil v boji o post šéfa Interpolu plukovnici české policie Šárku Havránkovou, která je nyní viceprezidentkou Interpolu. Té následně poděkoval policejní prezident.

Interpol zrušil restrikce proti Sýrii zavedené roku 2012. Ohradily se humanitární organizace i Francie

Číst článek

„Děkuji Šárce Havránkové za nasazení a ohromné úsilí, které této volbě věnovala. Přestože neslavíme vítězství, Česká republika si získala obdiv a důvěru mnoha zemí. Díky Šárce, která se dokázala postavit takové výzvě, tleská dnes České republice celý svět,“ napsal na twitteru.

Nového prezidenta Interpolu zvolilo 89. valné shromáždění, které od úterý zasedá v Istanbulu a které ve čtvrtek končí. Funkce prezidenta Interpolu, jehož mandát je čtyřletý, je v mnoha ohledech reprezentativní. Každodenní chod organizace zajišťuje generální tajemník, jímž je nyní Němec Jürgen Stock.

Jeho účastníci mimo jiné schválili vstup Mikronésie, která se stala 195. členským státem této organizace, či rezoluci vyzývající k boji proti sexuálnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme