Interpol rozeslal evropským zemím seznam možných atentátníků Islámského státu. Je jich 173

Seznam 173 bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří by mohli zaútočit v Evropě, rozeslal Interpol. Mezinárodní policejní organizace předala údaje evropským tajným službám, píše britský The Guardian, který má údajně seznam k dispozici. Zatím ale nejsou důkazy, že by některý z radikálů na seznamu už přicestoval do Evropy.

Lyon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobní bojovníci tak zvaného Islámského státu na snímku z videa. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle britského Guardianu byli tito radikálové speciálně vycvičení k sebevražedným nebo bombovým útokům v Evropě.

Informace pocházejí od amerických tajných služeb, které je získaly v úkrytech radikálů na Blízkém východě, mimo jiné v Iráku.

Seznam obsahuje jména a fotografie islamistů, jejich matek stejně tak jako data, kdy je takzvaný Islámský stát naverboval.

Interpol chce rozšířením těchto údajů získat další informace o radikálech. Podle odhadů OSN na Blízký východ odjelo z Evropy bojovat kolem 4000 lidí.

Žádný z radikálů na seznamu není v Evropě

Potenciální atentátníky na seznamu Interpolu údajně na Blízkém východě vycvičili za jediným účelem - pomstít se evropským zemím za zapojení do koalice proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Žádný ze 173 podezřelých se ale zatím nedostal do Evropy, napsal The Guardian, podle kterého mezinárodní policejní organizace seznam evropským tajným službám rozeslala již na konci května.

Informace o džihádistech pocházejí podle britského listu od amerických tajných služeb, které je získaly z důvěryhodných zdrojů na Blízkém východě. Na seznamu jsou údajně jména, fotografie a data, kdy jednotlivé osoby IS naverboval, dále jména matky a údaje o mešitě, ve které se dotyčný nejčastěji zdržoval.

Bojovník takzvaného Islámského státu u kulometu. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Interpol chtěl rozesláním seznamu evropským tajným službám především zjistit, zda mohou k jednotlivým osobám poskytnout další informace, napsal The Guardian.

Evropské tajné služby se dlouhodobě obávají, že po porážce IS v Iráku a Sýrii odejde řada bojovníků radikální sunnitské organizace do Evropy, kde bude páchat teroristické útoky. Mezi členy IS je řada Evropanů. Podle odhadu z roku 2015 na Blízký východ odjelo z Evropy bojovat kolem 4000 osob.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme