Interrupce jablkem sváru v OSN

Po týdenní vzrušené debatě na téma interrupcí vrcholí v newyorském sídle OSN zasedání komise zabývající se postavením žen. Americká diplomacie musela po vytrvalém odporu většiny zemí odstoupit od svého požadavku na změnu deklarace o dosahování rovnoprávnosti žen ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži a ženy

Washington se snažil do textu zahrnout odpor proti potratům, nakonec se ale diplomaté spokojili s ujištěním, že dokument nezaručuje globální právo na interrupce.

Americká diplomacie musela vyřešit obtížné vnitřní dilema, kdy je část veřejného mínění ve Spojených státech plně za právo žen o rozhodování o vlastním zdraví, a na druhé straně je velká část společnosti proti interrupcím.

Američané přes odpor řady zájmových skupin nakonec stáhli mezi členskými zeměmi OSN nepopulární protiinterrupční dodatek k dokumentu o rovnoprávnosti žen po ujištění, že rozhodování o interrupční legislativě je na každém státu.

Česká zástupkyně v komisi Ivana Grollová k tomu Českému rozhlasu řekla, že nejdůležitější je teď to, že se delegace před zářijovým summitem shodly na tom, že rozvojové cíle musejí být plněny rovnoměrně pro muže i ženy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme