Iowa sečetla všechny hlasy. Na prvním místě je těsně Buttigieg, pro Sanderse ale hlasovalo více lidí

Vítězem prvního demokratického nominačního souboje v Iowě se stal po sečtení všech okrsků bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, informovala agentura Reuters. Těsně za ním skončil senátor Bernie Sanders, s výrazným odstupem následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil na čtvrtém místě.

Washington (Aktualizováno: 11:12 7. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratický kandidát na prezidenta Pete Buttigieg, který je od roku 2012 starostou města South Bend v Indianě. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Agentura Associated Press však po zveřejnění výsledků upozornila, že vítěze vyhlásit nemůže. Mají totiž existovat důkazy, že výsledky demokratických primárek byly nesprávně sečteny.

Biden, ‚levičák‘ Sanders či ‚Pocahontas‘ Warrenová. Koho demokraté vyšlou proti Trumpovi?

Číst článek

„The Associated Press vyhodnotí utkání tehdy, kdy je jasné, kdo je vítězem. Kvůli těsnému výsledku mezi starostou Petem Buttigiegem a senátorem Berniem Sandersem a nesrovnalostmi při letošních stranických shromážděních nemůžeme v tuto chvíli určit vítěze,“ uvedla v pátek výkonná ředitelka agentury Sally Buzzbeeová.

Rozhodují volitelé

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Středově orientovaný Buttigieg nakonec získal 26,2 procenta iowských delegátů, více levicově zaměřený Sanders 26,1 procenta. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

Při volbě stranického kandidáta platí podobné pravidlo jako v prezidentských volbách, kdy v konečném důsledku Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2016 sice demokratku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump, který získal více volitelů.

V Iowě v procentním podílu delegátů tak zvítězil Buttigieg, postavilo se za něj však 43 195 straníků, zatímco za Sanderse 45 826, jak uvedla televize CNN.

Tyto výsledky, jejichž vyhodnocení provázely od počátku technické potíže, však ve čtvrtek zpochybnil šéf demokratické strany Tom Perez a vyzval k jejich prověření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme