Iowa vybírá kandidáta republikánů na prezidenta. Vítěz se utká s Obamou

Republikáni v americké Iowě vybírají vyzývatele prezidenta Obamy. V první zkoušce proti sobě stojí umírnění a konzervativní kandidáti. Očekává se, že výsledky dnešního republikánského výběru eliminují některé uchazeče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V americké Iowě začíná souboj republikánských prezidentských kandidátů

V americké Iowě začíná souboj republikánských prezidentských kandidátů | Zdroj: Reuters

„Tenhle pesimistický prezident by měl ustoupit a pustit na své místo americký optimismus,“ útočí na Baracka Obamu bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve městečku Winterset v srdci farmářského státu Iowa sleduje volbu zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka

Podle posledních průzkumů má právě on největší šanci dnes v Iowě uspět. Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák se domnívá, že mu nahrává i to, že část voličstva, která by chtěla někoho napravo od Romneyho, má na výběr z mnoha lidí a síly se tříští.

Pozadu nezůstává ani Ron Paul, pětasedmdesátiletý kongresman z Texasu, který v telefonátech voličům upozorňuje na další zadlužení federální vlády, které prezident Obama žádá. Právě libertarián Ron Paul je v Iowě hodně oblíbený.

Na paty mu šlape bývalý senátor z Pensylvánie Rick Santorum. Vážných kandidátů je nyní celkem šest.

Od dnešního republikánského klání se očekává, že přiměje slabší kandidáty k odstoupení a potvrdí vážné uchazeče.

Iowa si tak výsadní postavení, kde se začíná výběr prezidentských kandidátů, vymohla počátkem 70. let. I když se několik států pokoušelo ji předběhnout, obě hlavní politické strany se dohodly, že právě Iowa bude prvním státem. Chtěly tak zabránit tomu, aby se volba neposouvala stále dopředu.

Obamova popularita klesá

„Ten, kdo vyhraje v Iowě, nemá zdaleka jistou stranickou nominaci na prezidenta. Za posledních 35 let se pouze polovině těch, kteří v Iowě vyhráli, povedlo získat stranickou nominaci. Z těch, kteří zde stranickou nominaci získali, se prezidentem stali pouze tři lidé, což platí také pro poslední prezidenty Bushe mladšího a Baracka Obamu. Zároveň ten, kdo chce získat stranickou nominaci, si nemůže dovolit v Iowě úplně propadnout,“ říká Slezák a pokračuje:

„Co rozhodne i tento rok, stejně jako to rozhodlo před čtyřmi lety, bude ekonomika. Tehdejšímu republikánskému kandidátu Johnu McCainovi prohrálo volby právě to, že se k ekonomice nedokázal pořádně vyjádřit. Dokonce připustil, že jí příliš nerozumí. A to v době, kdy na Američany dotírala recese, samozřejmě rozhodlo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O republikánských primárkách v Iowě mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Teď bude důležité, zda se do Spojených států vrátí hospodářská recese, které se obává Evropa, a zda stoupne nezaměstnanost. To by samozřejmě hrálo proti současnému prezidentovi,ů uvádí Slezák.

Popularita Baracka Obamy se přitom v průzkumech neustále propadá. Prezident, který obhajuje svůj mandát, má ale před svým rivalem většinou výhodu, už jen v tom, že je často v médiích. Američané vyberou nového prezidenta definitivně v listopadu.

Důležité je, že 40 procent republikánských voličů v Iowě není do poslední chvíle rozhodnutých, ke komu se na večerních volebních shromážděních přikloní. Není proto vyloučené překvapení, uspět může teoreticky kterýkoli ze zhruba šesti republikánských kandidátů, kteří jsou považovaní za vážné uchazeče.

V Iowě začínají republikánské prezidentské primárky

Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme