IRA nebude jednat o odzbrojení

Ilegální organizace IRA oznámila, že stahuje z jednacího stolu nabídku dokončit odzbrojení. K této závažné věci se již vyjádřila také úřadovna britského premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben | Foto: europa.eu.int

IRA v prosinci nabídla dokončit odzbrojení, avšak tato nabídka byla nyní stažena z jednacího stolu s odůvodněním, že vlády Velké Británie a Irské republiky vyčerpaly trpělivost této organizace.

Podle zasvěcených pozorovatelů je hlavním důvodem v pozadí oznámení IRY společný postoj premiérů Británie a Irské republiky k prosincové bankovní loupeži 26 milionů liber v severním Irsku - Tony Blair a Bertie Ahern jsou přesvědčeni, že loupež zosnovala IRA, což organizace důrazně odmítá.

Mluvčí britského premiéra řekl: "Faktem zůstává, že bankovní loupež provedla IRA a oba premiéři prohlásili, že IRA je proto jedinou překážkou v dalším postupu". Podle mluvčího však vláda nepovažuje prohlášení IRY za výhrůžku, že se organizace vrátí zpět k terorismu.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme