IRA odložila zbraně

Mezinárodní komise dohlížející na odzbrojení ilegální organizace Irská republikánská armáda na tiskové konferenci oznámila, že IRA navždy odložila své zbraně. Dopoledne byla podrobná zpráva komise odevzdána vládám Spojeného království a Irské republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vystřelená nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

Severoirští unionisté však kritizují skutečnost, že odzbrojení není doloženo fotografickými důkazy.

Šéf nezávislé mezinárodní odzbrojovací komise, kanadský generál John de Chastelain učinil oznámení na tiskové konferenci, kde ho doprovázeli dva zástupci církví, kteří odzbrojení spolu s ním sledovali. De Chastalein řekl, že odzbrojení, které členové komise osobně sledovali, zahrnovalo značné množství zbraní, podle názoru komise to byl celý arzenál IRY a komise provedla jejich inventář.

Věrohodnost odzbrojení IRY potvrdili katolický kněz pater Alex Reid a bývalý prezident metodistické církve Harold Good. Představitelé republikánských stran oznámení uvítali, avšak zástupci severoirských unionistů se vyjádřili skepticky.

Poslanec strany demokratických unionistů Nigel Dodds řekl, že je absolutně důležité, aby odzbrojení doprovázely fotografické důkazy, které předloženy nebyly.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme