IRA se vzdává svých zbraní

Teroristická Irská republikánská armáda oznámila, že jednou provždy odkládá své zbraně. Severoirská komise pro odzbrojení potvrdila, že IRA se už vzdala zatím blíže neurčeného množství zbraní a munice. Šéf komise to označil za skutečný průlom v severoirském mírovém procesu. Britský premiér Tony Blair tento vývoj uvítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

snímek z Belfastu | Zdroj: ČTK

Vedení IRA potvrdilo, že srpnová dohoda s odzbrojovací komisí o úplném odložení zbraní, se nyní realizuje. Jde o vůbec první případ, kdy republikánská skupina, tvrdě vystupující proti britské vojenské přítomnosti v Severním Irsku, odkládá zbraně. Toto rozhodnutí podle pozorovatelů téměř jistě vdechne nový život mírovému procesu, který uvázl ve slepé uličce právě proto, že se dlouho neodzbrojovalo. IRA oznámila, že podnětem k jejímu kroku byla snaha zachránit mírový proces. Současnou krizi vyvolalo odstoupení Davida Trimblea z funkce prvního ministra severoirské exekutivy v červenci. Trimbleovým záměrem tehdy bylo vyvíjet nátlak na republikánské hnutí. Premiér Tony Blair vzdal hold Trimbleovi i republikánským představitelům, kteří se o průlom zasloužili, a řekl, že mírový proces se nyní může dát znvou do pohybu.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme