IRA vyhlásila klid zbraní

Všechny ozbrojené aktivity proti Britům v Severním Irsku zastavuje Irská republikánská armáda. Klid zbraní je klíčovou podmínkou pro obnovení rozhovorů o politickém řešení problémů Severního Irska, které popisuje mírová dohoda z roku 1998. Ta však nikdy nebyla zcela naplněna. IRA se současně nehodlá formálně rozpustit, své cíle ale chce napříště prosazovat jen politickými prostředky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerry Adams | Zdroj: ČTK

"Irská republikánská armáda končí ozbrojenou kampaň, všechny jednotky dostaly příkaz složit zbraně a jejich členové dostali rozkaz, aby nyní prosazovali své cíle mírovou cestou," řekl Sean Breadwich z IRA.

"Rozhodnutí IRA ukončit kampaň vítám, stejně jako upřímnost a odhodlání využívat pouze demokratické prostředky, které v Sweverním Irsku vystřídají teror, " reagoval na prohlášení britský premiér Tony Blair.

U předávání zbraní by měli asistovat protestanští i katoličtí duchovní, má to být důkaz toho, že tentokrát IRA myslí vážně.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme