Iráčan přiznal, že si vymyslel zbraně hromadného ničení

Irácký přeběhlík lhal o tom, že má režim diktátora Saddáma Husajna zbraně hromadného ničení. Rafíd Džanábí to uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání britského deníku Guardian. Zprávu sdělil nejdřív německé rozvědce, která ji předala Spojeným států. Ty informace o biologických zbraních použily jako jeden z důvodů pro invazi do Iráku v roce 2003.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

„Udělal jsem to z několika důvodů. Prvně - pro mé lidi, pro Iráčany. Starý režim byl diktátorský, což naší zemi působilo plno problémů. Například to byly války s našimi sousedy. Saddám nepovolil v zemi svobodu, neměli jsme jiné politické strany. Musel jsi věřit tomu, co Saddám řekl, co chtěl a já už to nemohl akceptovat,“ vysvětlil Rafíd Džanábí pro Guardian, proč se k tomuto kroku odhodlal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud Rafída Džanábího se zajímal spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka

Přiznání přichází osm let poté, co tehdejší šéf americké diplomacie Colin Powell přednesl v Radě bezpečnosti OSN projev, v němž Saddáma Husajna právě z držení zbraní hromadného ničení obvinil.

„Neumím vysvětlit své pocity, které jsem tehdy měl. Mé reakce, protože jich bylo mnoho a byly různé. Colin Powell neřekl, že je tohle jediný důvod k válce, mluvil o třech. Uran, Al-Kaida v Iráku a ten můj - biologické zbraně. Ale udělal bych to znovu. I když mám teď hodně problémů,“ dodal Rafíd Džanábí.

Svědectví vyvrátili už v roce 2001

Džanábí emigroval z Iráku na jaře v roce 2000. Dostal s přes Turecko do Německa, kde ho kontaktovaly německé zpravodajské služby. Pro rozvědku byl atraktivní, protože pracoval jako chemický inženýr v údajných továrnách Saddáma Husajna na chemické zbraně. Německá výzvědná služba se o jeho svědectví podělila se svými spojenci.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kytky už ale během dalšího roku, tedy ještě před začátkem invaze do Iráku, jeho svědectví vyvrátil jiný z iráckých emigrantů. Buď se tato informace do Washingtonu nedostala nebo byla záměrně potlačena.

Džanábí pobýval jako německý občan v Karlsruhe, ale neměl vlastní zdroj obživy. Dostával jakési stipendium ve výši tří tisíc euro od německé vlády. O to ale v posledních měsících přišel a byl vystěhován i z domu, ve kterém dosud bydlel.

„Zdá se tedy, že si tím rozhovorem pro tisk snaží vydělat peníze nebo je to odveta za to, že přišel o výhody, které v minulosti měl,“ nabízí vysvětlení Ivan Kytka.

Igor Maňour, Lubica Bergmanová, Ivan Kytka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme