Iráčané dostanou vládu nad zemí podle plánu

Předání moci Iráčanům a vytvoření přechodné vlády má proběhnout podle plánu - tedy do 30. června, a to i přes zhoršenou bezpečnostní situaci v zemi. Prohlásil to v Radě bezpečnosti OSN její zvláštní zmocněnec v Iráku Lachdar Brahímí. "Nemáme jinou možnost. Musíme tento proces učinit životaschopným a důvěryhodným. Na jedné straně je třeba ukončit okupaci, nastolit znovu suverenitu a nezávislost a vytvořit legitimní iráckou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Iráku | Zdroj: ČTK

Na druhé straně je nutné zajistit bezpečnost - ta je podmínkou pro to, aby se celý tento proces podařilo dokončit." Brahímí zároveň navrhl, aby se nejpozději v červenci konala národní konference, na které by se sešly irácké osobnosti a jednaly o hlavních úkolech budoucnosti země.

Italský premiér Silvio Berlusconi trvá na tom, že italské jednotky zůstanou v Iráku. Po schůzce se svým britským protějškem Tonym Blairem v Londýně zdůraznil, že spojenečtí vojáci nejsou okupanty, ale pomáhají nastolit v Iráku demokracii. "To se může podařit jen tehdy, když vytvoříme podmínky pro zajištění bezpečnosti. Ta je základem pro uspořádání svobodných voleb a vytvoření nezávislé vlády. Pustili jsme se do tohoto úkolu a budeme pokračovat vpřed."

Italská veřejnost ale není jednoznačně přesvědčena o tom, že by vojáci měli v zemi zůstat. V internetové anketě deníku Corriere della Sera se zhruba 60 procent hlasujících vyslovilo proti setrvání Italů v Iráku. K odchodu italských jednotek vyzývají i iráčtí rebelové, kteří unesli tři Italy a vyhrožují, že je zabijí. Italská vláda i opozice jejich požadavek ale odmítají. Příbuzní unesených své spoluobčany přesto prosí, aby pomohli rukojmí osvobodit a zúčastnili se zítřejších shromáždění.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme