Iráčané hlasují v referendu o nové ústavě

V Iráku se ráno od sedmi hodin do půl desáté místního času otevřela většina z přibližně šesti tisíc volebních místností. Mezi prvními hlasujícími v referendu o nové irácké ústavě byli irácký prezident a premiér. Od rána proudí k volebním urnám tisíce lidí, zejména v iráckém Kurdistánu a na jihu Iráku s převahou šíitského obyvatelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o nové irácké ústavě | Foto: AFP

V oblastech obývaných sunnitskými muslimy byla zatím volební účast velmi malá. Zpravodaj katarské televize Al-Džazíra z města Ramádí uprostřed země informuje o prázdných volebních místnostech. Naopak v ostatních částech země se tvoří dlouhé fronty.

Referendum se koná za mimořádných bezpečnostních opatření. Před volebními místnostmi nesmí stát žádné automobily, a to ani iráckých představitelů nebo médií. Zákaz platí i na všech ulicích k nim vedoucím.V severoiráckém městě Mosul probíhají u řady volebních místností osobní kontroly všech voličů.

I přes ostrá bezpečnostní opatření však dochází na řadě míst k ozbrojeným incidentům. Na jedno z volebních středisek v Bagdádu zaútočili ozbrojenci. V místě vypukly prudké boje, do kterých byly nasazeny i americké bojové vrtulníky.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme