Iráčané počítají hodiny do voleb

Irák má necelé dva dny před parlamentními volbami. Jak vypadá situace před volbami přímo na místě? Jak situaci chápou Iráčané a jak američtí vojáci? Reportáž o tom natočil přímo na místě v iráckém Bagdádu náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chlapec rozdává předvolební letáky

chlapec rozdává předvolební letáky | Zdroj: ČTK

Předvolební shromáždění se nekonají. Jen za posledních 10 dnů zahynulo při útocích ozbrojenců, více než 105 Iráčanů. Iráčtí vojáci a policisté neřeknou útočníkům jinak, než teroristé. Právě policie a armáda jsou častým terčem útoků. Snad proto iráčtí vojáci, když odevzdali svůj hlas už tři dny před samotným dnem D, vyjadřovali naprosto spontánně radost z možnosti volit, koho si přejí.

Major americké armády Troy Nelles, který celou scénu pozoroval, pro Český rozhlas uvedl: "Křičeli a zpívali, že jsou šťastní, že mají právo volit. Byli unavení z dlouhého období nepokojů a také z bývalého režimu. Teď prý ale měli ze sebe velmi dobrý pocit. Všechno si zajišťovali sami. Byl jsem na to jako Američan opravdu hrdý, že si budují vlastní demokracii."

Američané platí za svobodu Iráčanů i tu největší cenu

Dnes proběhl na vojenské základně v Bagdádu symbolický pohřeb 26letého vojína specialisty - Adriana Orosco. Před třemi dny ho zabila nastražená výbušnina. Byl ženatý a měl tři děti - osmiletého Adriana, šestiletého Andrewa, a dvouletou Izabelu. Měl své sny a plány. Byl to rodinný typ a jako rodinu bral i své kolegy z jednotky. Nezapomenu na chvíli, když už se s ním rozloučilo přes dvě stě smutečních hostů a okolo jeho fotografie se sešlo dvacet jeho nejbližších z jeho jednotky.

Většina z nich až v této chvíli uvěřila, že už se nikdy nevrátí. Za hrdinství dostal i purpurové srdce, což je pro amerického vojáka největší pocta za hrdinství v boji. Velitel čety, sám s očima rudýma od pláče pak řekl: "Zajistěte, že jeho smrt nebyla zbytečná, padl za svobodu Iráku."

Situace je v Iráku napjatá do krajnosti

Iráčané před nedávnem sice přijali ústavu, ale podmínkou předáků sunnitských muslimů pro účast ve volbách bylo, že se její text bude při jednáních upravovat. Někteří Iráčané dokonce říkají, že teprve tyto volby jsou první svobodné, protože ty předchozí připravovalo ještě irácké vedení, které jmenovala americká správa před předáním moci Iráčanům.

Sajf mi řekl, že irácká armáda a policie by celou situaci zvládly samy lépe. "To, co vidím teď, i co jsem viděl od skončení válečných operací, mě ale ubezpečuje v tom, že bez amerických vojsk by tu začala občanská válka. A Irák by se rozpadl. Ale ne kvůli americkému zásahu. Prostě proto, že Irák byl držen pohromadě uměle. Část obyvatelstva, mezi kterými hráli hlavní roli sunnité, držela ty ostatní irácké Kurdy a šíity pod tlakem ve společném státě. Přál bych Iráčanům, aby jejich volby proběhly v klidu. Ale že budou prožívat ještě hodně dlouho po volbách velmi těžké chvíle, to vím určitě."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme