Iráčané rozhodnou o nové ústavě

Iráčané poprvé ve své historii v sobotu rozhodnou o ústavě. Stejně jako při parlamentních volbách budou hlasování provázet přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

distribuce hlasovacích lístků | Zdroj: ČTK

Nejvyšší duchovní autorita šíitských muslimů v Iráku ajatolláh Sistání vyzval šíity k co nejširší volební účasti. Očekává se, že v oblastech, kde žijí převážně šíitští muslimové a iráčtí Kurdové, bude účast vysoká. Nejvyšší rada sunnitských duchovních ale vyzvala k odmítnutí ústavy.

Ústava zakotvuje princip federalismu a definuje Irák jako arabskou a muslimskou zemi. Pro irácké Kurdy zrovnoprávňuje na severu země kurdský jazyk s arabštinou.

Předpokládá se, že ozbrojenci se pokusí o řadu teroristických útoků. V zemi panují mimořádná bezpečností opatření. Jsou uzavřeny hranice, policie i armáda jsou v nejvyšší bojové pohotovosti. V Bagdádu a na důležitých místech v zemi byla zřízena dodatečná kontrolní stanoviště irácké národní gardy a policie.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme