Iráčané si budou po válce vládnout sami, slíbil Blair

Britský premiér Tony Blair přijal ve své londýnské rezidenci představitele irácké opozice v exilu, s nimiž hovořil hlavně o jejich zkušenostech s režimem Saddáma Husajna. V Londýně byl dnes zároveň jmenován nástupce Robina Cooka ve funkci vládního koordinátora parlamentu - Cook z této funkce odstoupil na protest proti válce v Iráku bez mandátu OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair se zástupci irácké opozice | Zdroj: ČTK

Tony Blair slíbil představitelům irácké opozice, které přijal ve své úřadovně v Downing Street, že v Iráku budou po válce vládnout Iráčané sami. Koaliční síly podle něj odejdou ze země co nejdříve, jakmile to bude možné. V tomto smyslu byl vydán leták v arabštině.

Novým vládním koordinátorem parlamentu byl jmenován John Reid. V této funkci nahradí někdejšího ministra zahraničí Robina Cooka, který rezignoval krátce před začátkem války v Iráku. Reid byl doposud předsedou vládní labouristické strany a jeho funkci přejímá Ian McCartney, rovněž Skot, dosavadní náměstek ministra sociální péče.

Z vlády odstoupili kvůli nesouhlasu s válkou také náměstek ministra vnitra John Denham a náměstek ministra zdravotnictví lord Hunt. Jmenování jejich nástupců zatím oznámeno nebylo.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme