Iráčané stále hledají konstituční kompromis

Šíitští a sunnitští vyjednávači v Iráku ani včera nedospěli k dohodě o budoucí ústavě. Sunnité totiž poslední návrh šíitů opět odmítli. Dokument tak dnes nebo zítra s největší pravděpodobností poputuje do parlamentu bez dobrozdání sunnitů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mluvčí irácké vlády Lais Kubba

mluvčí irácké vlády Lais Kubba | Zdroj: ČTK

Ústava měla být podle původního plánu předložena parlamentu už 15. srpna. Menšinoví sunnité si však nadále nepřejí federální uspořádání Iráku, které podporují většinoví šíité spolu s Kurdy.

Pokud parlament dnes návrh přijme, což je při šíitské absolutní většině pravděpodobné, nebude už nic bránit tomu, aby se k základnímu zákonu vyjádřili voliči v referendu. Šíitští vyjednávači včera údajně předložili sunnitům a Kurdům poslední kompromisní návrh.

Agentuře AP to řekl člen šíitského výboru Abbás Bajátí, podle něhož se tak stalo po intervenci amerického prezidenta George Bushe. Sunnitští zástupci ale opět zopakovali, že dokument je nepřijatelný.

Vyjednávač sunnitských Arabů Sálih Mutlak televizi Al-Džazíra řekl, že doporučuje iráckým voličům, aby v plánovaném referendu hlasovali proti, protože "koncept federace zůstává na stole a je prvopočátkem budoucího rozdělení země a nepokojů v ní."

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme