Iráčané v celé zemi rabují, kde mohou

V lokální potyčky se změnilo dobývání Bagdádu. Američtí vojáci se v ulicích města setkávají jen s malým iráckým odporem. Světové televize přinášejí záběry bujarých Iráčanů, kteří ničí podobiznu Saddáma Husajna. Na mnoha místech Bagdádu se objevily také případy rabování. Iráčané si z vládních budov odnášejí zařízení, nábytek, vázy i koberce. Vše nasvědčuje tomu, že vláda ztratila kontrolu nad Bagdádem. Zatímco v Bagdádu je relativní klid, americké letouny bombardují pozice irácké armády u Tikrítu, rodiště iráckého prezidenta Husajna. Agentura Reuters dokonce hlásí, že poprvé od začátku války je v Bagdádu slyšet ptačí zpěv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané v Bagdádu

Američané v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Útokem vzali Iráčané obchody a budovy v centru Bagdádu. Ušetřeno rabování nezůstalo ani sídlo pobočky OSN a olympijského výboru. Podle všeho irácká vláda ztratila kontrolu nad Bagdádem. Lze tak podle agentur usuzovat z nadšení Iráčanů, vítajících americké vojáky. Mluvčí amerického velitelství v Kataru kapitán Thorp ale uvedl, že je zatím předčasné hovořit o úspěšně dokončené operaci v metropoli. Dílčí střety mezi iráckými a spojeneckými jednotkami stále probíhají přímo v centru Bagdádu. Americké jednotky se rozmisťují jak v jižních čtvrtích, tak i na severu města.

Boje probíhaly dopoledne přímo v centru města. Záběry televize Abu Dhabí z ulic bagdádských předměstí ukázaly přítomnost amerických tanků a obrněných transportérů a také, jak řada Iráčanů vítá spojenecké vojáky. Starší asi 50letý muž bil pěstí do Saddámova obrazu a křičel: "Zabíjel naše mladé, naše děti. Zabíjel milióny našich." Na závěrech bylo vidět také rabování kanceláří vládní strany Bass, ze kterých lidé odnášeli co mohli včetně židlí a lamp. Podle některých informací skupiny ozbrojených lidí rabují obchody a některé domy. Podle zpravodajů arabských televizí vládne na řadě míst v Bagdádu chaos a bezvládí. Arabský analytik Husajn al Abídí řekl pro televizi Abu Dhabí, že rozsah kladných reakcí lidí je poměrně malý, protože do značné míry si Iráčané na Husajnů režim i přes velké utrpení zvykli.

Po jednodenní odmlce znovu začal vysílat bagdádský rozhlas. V jeho programu se znovu objevují patriotické písně. Naproti tomu státní televize se ze včerejších náletů stále nevzpamatovala. Zatímco v Bagdádu je relativní klid zbraní, americké letouny se soustředí na bombardování pozic irácké armády u Tikrítu, rodiště iráckého prezidenta Husajna. Podle amerických vojenských zdrojů je to zřejmě jeden z posledních klíčových cílů spojeneckých vojsk.

Jih Iráku se uklidňuje

rabování v obchodním domě v Bagdádu | Foto: ČTK

Na jihu Iráku se situace postupně zklidňuje. I sporadický odpor zbývajících Husajnových příznivců byl do značné míry eliminován a počet nečekaných přepadů spojeneckých jednotek klesl. Američané s Brity učinili na jihu Iráku první kroky k přechodu na civilní správu v regionu. V Umm Kasru začala fungovat americká vládní agentura, která by měla v první fázi rekonstrukce Iráku zajišťovat civilní správu země. V čele jižního ze tří iráckých sektorů bude stát bývalý americký generál Buck Walters, který už se svými spolupracovníky zahájil v Umm Kasru práci. Hlavním úkolem je příprava na převzetí moci prozatímní iráckou vládou. Podle náměstka amerického ministra obrany Wolfowitze bude trvat nejméně půl roku od konce války, než dojde k ustavení přechodného kabinetu. Mezitím by civilní agentura měla zajišťovat hlavně dodávky pitné vody a hladký průběh distribuce humanitární pomoci.

V Basře, kterou sužují nedostatek pitné vody a rozsáhlé rabování, zase Britové oslovili jednoho nejmenovaného kmenového předáka, aby stanul v čele dočasné městské rady. Přestože jedním z hlavních cílů spojenců bylo ukončit neomezenou vládu strany Saddámovy strany Baas v Iráku, v Basře se někteří členové bývalé vládní partaje dočasně vrátí do veřejné právy. Podle Britů půjde hlavně o příslušníky policie, kteří by měli napomoci obnovení pořádku ve městě. Britské velení také uvedlo, že počínaje dnešním dnem začne zatýkat Iráčany, kteří se dopustí rabování.

Humanitární situace se zlepšuje jen pomalu

Humanitární situace se zlepšuje jen velmi pomalu. Tolik potřebné zásoby se zatím kupí hlavně v obřích skladištích jako v Kuwait City. Humanitární organizace varují, že by pomalá distribuce pomoci mohla vnést rozčarování do řad Iráčanů. Nevládním institucím se navíc nelíbí, že by rozdělování léků a potravin mělo podléhat prozatímní vojenské správě Iráku vedené americkým penzionovaným generálem Jayem Gardnerem.

V Umm Kasru byla pod patronátem britského důstojníka, který je neoficiálním starostou města, vytvořena prozatímní rada vytvořená z lidí nezkompromitovaných Saddámovým režimem. Zároveň se rozběhly přípravy na první významnou konferenci, na níž by se mělo ejdnat o přechodné irácké vládě. Jejím dějištěm by už příští týden měla být jihoirácká Násiríja.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Jaromír Janev, Michal Kubal, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme