Iráčané žijící v USA volí už druhý den

V Marylandu u Washingtonu volí už druhý den Iráčané žijící ve Spojených státech členy parlamentu. Stejnou možnost má asi 20 tisíc Iráčanů žijících v dosahu Chicaga, Nashvillu, Detroitu a Los Angeles, kteří se včas k volbám zaregistrovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby Iráčanů v USA | Foto: EPA

Severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina oslovil Kurdy, kteří přišli volit na východním pobřeží Spojených států.

Lidé ze severu Iráku věří, že volby budou krokem na cestě k nezávislosti Kurdů: "Ano jdu volit, je to pro nás důležité, protože budeme mít kurdskou svobodu a můžeme mít šanci mít svou vlastní zemi. Budu volit kurdské bratry," říká devatenáctiletý Hjumen Kučáný, jehož rodina utekla před Saddámem Husajnem do Ameriky před 10 lety.

Vahíd je také z iráckého Kurdistánu, přijel volit z Virginie, kde žije 7 let: "Volby jsou pro Irák důležité, volíme zde svobodu pro Kurdy, doufáme, že se budou mít lépe."

Iráčané ve Spojených státech jsou rádi, že nemusejí riskovat své životy, aby museli volit. Podle padesátiletého bagdádského profesora Šihába Šamá, který vyučuje na americké universitě, půjde především o vnitřní pocity Iráčanů: "Většina Iráčanů bude považovat volby za legitimní. Ve volbách vyjádří své pocity, koho chtějí, aby napsal jejich ústavu. Je pravda, že je tam velká míra nejistoty. Všichni mužští příbuzní v Iráku půjdou volit, říká Šihám Šamá.

Další irácký volič se přidává: "Je těžké zbavit se v Iráku všech špatných lidí během měsíce, dvou, potrvá to. Sen všech Iráčanů se ale volbami naplnil, rádi dnes za svou zemi volíme."

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme