Iráčany převezené z Česka do Rakouska policisté propustili. Podezření z terorismu se nepotvrdilo

Dva Iráčané, které Česko vydalo Rakousku kvůli podezření z terorismu, byli propuštěni. Mluvčí vídeňského státního zastupitelství Nina Busseková ve čtvrtek uvedla, že během vyšetřování a výslechů se podezření nepotvrdilo, informovala agentura APA.

Aktualizováno Vídeň (Aktualizováno: 15:15 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Keith Allison/Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic | Zdroj: Pixabay

Třicetiletý muž a o tři roky mladší žena čelili obvinění z účasti na teroristické skupině a financování terorismu. Oba s vydáním z Česka do Rakouska souhlasili. Cizinecká policie předala Iráčana a Iráčanku do Rakouska v úterý.

Cizinecká policie předala do Rakouska Iráčany podezřelé z terorismu. Sami s tím souhlasili

Číst článek

„Předání obou cizinců proběhlo v úterý. Na hranici si je převzala rakouská eskorta. Celý předávací proces proběhl bez komplikací,“ uvedla již dříve mluvčí Policejního prezidia Lenka Sikorová.

Předtím oba cizince poslal v pátek pražský městský soud do vazby. Dvojici policie zadržela minulou středu na pražském Letišti Václava Havla.

Oba byli podezřelí, že spolupracovali s jiným 42letým Iráčanem, který byl na začátku minulého týdne dopaden v Rakousku. Muž je podezřelý ze dvou útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. To se ale podle rakouského státního zastupitelství nepotvrdilo, proto byla dvojice propuštěna. Nic nesvědčí o tom, že by šlo o trestný čin terorismu, uvedla ve čtvrtek mluvčí vídeňského státního zastupitelství Nina Busseková.

Iráčan zadržený ve Vídni měl nejprve loni v říjnu společně s několika dalšími lidmi natáhnout ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po nichž jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk.

Iráčan podezřelý z terorismu měl mít čistý rejstřík a pracovat v bezpečnostní firmě, říká jeho obhájce

Číst článek

Ve druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide. Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Podle německého generálního státního zastupitelství tento 42letý muž zjevně sympatizoval s takzvaným Islámským státem.

Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci.

V případě, že bude uznán vinným, mu hrozí až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal. Odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme