Iráčanům hrozí hlad

Irák stojí na prahu humanitární katastrofy. Myslí si to mluvčí Světového potravinového programu OSN Antonia Paradella, podle níž Iráku dojdou současné tenké zásoby potravin pravděpodobně už v květnu. Distribuci potravin v jižním a středním Iráku znemožňuje v tuto chvíli špatná bezpečnostní situace. Podle OSN je třeba okamžitě spustit masivní humanitární akci. Podle odhadů Světového potravinového programu bude třeba do Iráku přivážet 400 tisíc tun potravin měsíčně, což je pro lepší představu asi 9300 plně naložených kamiónů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

barely s vodou | Zdroj: ČTK

Antonia Paradella s odvoláním na ženevské konvence soudí, že současnou humanitární krizi by měli v první řadě řešit Američané s Brity jakožto okupační síly. "Generální tajemník OSN Kofi Annan prohlásil, že dokud nebude vytvořeno bezpečné prostředí pro činnost humanitárních organizací, je na okupačních jednotkách, aby kromě práva a pořádku zajistily dodávky vody, léků a potravin pro civilní obyvatelstvo," zdůrazňuje Antonia Paradella. Podle údajů OSN bylo před válkou 60 procent Iráčanů zcela závislých na programu Ropa za potraviny. Teď tak hrozí 16 miliónům Iráčanů hlad.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme