Iráčanům se nelíbí, že Husajn je válečným zajatcem

Iráckým představitelům ani obyvatelům se nelíbí rozhodnutí Spojených států udělit Saddámu Husajnovi status válečného zajatce. Podle agentury AP se v zemi šíří obavy, že by to mohlo znemožnit iráckým soudům soudit Husajna kvůli obvinění ze zločinů proti iráckému lidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Právníci Pentagonu došli k závěru, že irácký exprezident je válečným zajatcem, protože byl vrchním velitelem irácké armády. To nijak nemění podmínky, za nichž ho Američané na tajném místě v Iráku zadržují a vyslýchají.

Na základě ženevských konvencí teď ale Husajna za zločiny proti lidskosti může soudit pouze mezinárodní tribunál nebo okupantská mocnost - tedy USA.

Omyl stál život dva irácké policisty

Američtí vojáci v iráckém Tikrítu omylem zastřelili dva irácké policisty, kteří zasahovali při rodinné rozepři. Jak oznámila agentura Reuters, příslušníci armády USA na místo dorazili po hlášení, že v Tikrítu na sebe útočí dvě rodiny.

Po příjezdu uviděli dva ozbrojené muže střílející na dům. Když se k nim přiblížili, muži se prý pokusili utéct a nereagovali na varovné výstřely - vojáci je proto zastřelili. Později vyšlo najevo, že to byli policisté.

Nejde o první případ, kdy američtí vojáci omylem zabili příslušníky irácké policie nebo bezpečnostních sil. Při dvou předešlých incidentech jich takto přišlo o život třináct.

Helikoptéru u Fallúdži asi sestřelili rebelové

Americká helikoptéra Black Hawk, při jejíž havárii zahynulo ve čtvrtek u města Fallúdža osm vojáků, byla pravděpodobně sestřelena. Podle přestavitelů americké armády citovaných agenturou Reuters tomu nasvědčují výsledky předběžného vyšetřování.

Pentagon dnes oznámil, že od začátku války v Iráku před téměř deseti měsíci přišlo v této zemi o život bezmála 500 amerických vojáků. Více než 350 jich přitom zahynulo po 1. květnu, kdy prezident George Bush vyhlásil konec hlavních bojů v Iráku.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme