Irácká armáda vybojovala mosulské letiště. Operace trvala čtyři hodiny
Irácké vládní jednotky ve čtvrtek dobyly strategické letiště na jihu města Mosul. Oznámila to irácká státní televize. Podle BBC trvala bitva o letiště čtyři hodiny. Mosulské letiště je strategický bod pro znovudobytí západní části města, které je poslední významnou baštou organizace Islámský stát v Iráku. Východní část města dobyly vládní jednotky v lednu.
„Síly rychlé reakce a federální policie mají plně pod kontrolou letiště v Mosulu," uvedla irácká státní televize v bleskové zprávě na svých obrazovkách.
Irácké vládní jednotky, podporované mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy, zahájily v Mosulu boje o letiště a přilehlou vojenskou základnu Ghazlaní na jižním předměstí ve čtvrtek časně ráno. Boje o základnu ale zřejmě ještě pokračují.
Reportáž z rozděleného Mosulu: východ ožívá, západ čeká na příchod bojů
Číst článek
Pozemní bitvě předcházelo noční bombardování mezinárodní koalicí v čele s USA. Pozemní operace se podle agentury AP účastnili i zahraniční vojáci, jejich národnost ale agentura neuvedla. Při čtvrtečních bojích o letiště a vojenskou základnu přišel podle BBC o život irácký plukovník, jehož zabila mina u letištní ranveje.
S podporou mezinárodní koalice zahájila irácká armáda boj o západní Mosul v neděli. Posléze se jí podařilo získat miom jiné kontrolu nad vesnicí Abú Sajf, která je na kopci nad mosulským letištěm.
Západní část Mosulu je sice plošně o něco menší než východní část, kterou vládní jednotky dobyly minulý měsíc, je ale hustěji obydlená. OSN už varovala, že boje mohou ohrozit až 650 000 civilistů. Před zahájením ofenzivy nicméně vláda shazovala na město informační letáky o blížícím se začátku bojů.
Novinářovy oči ve válečné zóně: fixeři musí být připravení na všechno. I nasadit život
Číst článek
Dobytí západního Mosulu, v němž se nachází i historická část tohoto starobylého města, může být podle expertů obtížnější. Je v něm totiž mnoho úzkých uliček.
Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosulu, který je v rukou IS od června 2014, začala loni v říjnu. Do bojů je nasazeno na 100 000 iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů či šíitských milic.
Postup federálních jednotek zpomaluje i přítomnost až 650 tisíc civilistů, kteří podle odhadů na okupovaném území zůstávají.