Irácká armáda zahájila rozsáhlou operaci proti povstalcům

Rozsáhlou operaci proti povstalcům zahájila v noci na dnešek v Bagdádu irácká armáda a policie. Sedm praporů podporovaných americkými útvary se snaží omezit násilí, které si za necelý měsíc vyžádalo přes 550 životů. Násilí ovšem navzdory tomu pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Iráku | Foto: AFP

Neznámí ozbrojenci zabili dnes dopoledne v Bagdádu poradce iráckého premiéra Vaíla Rúbáího a jeho řidiče. Útok se odehrál ve čtvrti Mansúr nedaleko ruského velvyslanectví. Zahynul i Rúbáího řidič, atentátníkům se podařilo uprchnout ve dvou autech.

Tři sebevražední útočníci se zase pokusili o útok na americkou vojenskou základnu v Sámaře. Dva odpálili své automobily naložené trhavinami a zranili tři americké vojáky. Třetí útočník se přiblížil k základě s trhavinami na těle, které se mu podařilo odpálit ještě před tím, než ho vojáci zastřelili.

Protipovstalecká operace v Bagdádu, která patří k nejrozsáhlejším od oficiálního ukončení velkých bojů v Iráku v květnu 2003, má "minimalizovat aktivity povstalců na západě Bagdádu", uvedlo prohlášení armády. Podle něj byl zadržen "významný počet teroristů".

Operace probíhá v oblasti Abú Ghrajbu, kde je nejen známá věznice, ale především cesta na mezinárodní letiště, která patří k nejnebezpečnějším ve městě. Armádní prohlášení nezmínilo odpor ze strany povstalců, proti nimž byly nasazeny čtyři prapory irácké armády a tři prapory zvláštních jednotek.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme