Irácká armáda získala zpět město Ramádí, nad vládními budovami zavlála vlajka Iráku

Irácká armáda dobyla komplex vládních budov v Ramádí. Džihádisté z takzvaného Islámského státu nekladli poslední den operace velký odpor. Bagdád tak znovu získal kontrolu nad hlavním městem provincie Anbár, které skupina Islámský stát dobyla letos v květnu. Je to první úspěch irácké armády od zahájení nového amerického výcviku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké bezpečnostní síly s národní vlajkou vstupují do centra města Ramádí

Irácké bezpečnostní síly s národní vlajkou vstupují do centra města Ramádí | Zdroj: ČTK

Mluvčí irácké armády dnes oznámil, že město Ramádí ležící 115 kilometrů západně od Bagdádu bylo zcela osvobozeno od ozbrojenců z hnutí Islámský stát. Nad vládními budovami v centru města zavlála irácká vlajka. Vojáci vládní čtvrť dobyli včera.

„V neděli jsme bojovali s ozbrojenci o čtvrť Hauz. Džihádisté se pokusili náš postup zastavit, ze vzduchu je ale ostřelovalo koaliční i irácké letectvo a ze země naše dělostřelectvo,“ uvedl mluvčí iráckých protiteroristických sil Sabáh Nu´mán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irácká armáda ohlásila osvobození Ramádí. Mluvili o tom zpravodaj ČRo Štěpán Macháček a Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha

Armáda dobyla město s pomocí místních sunnitských kmenů. Šíitské milice se operace neúčastnily. Agentura Reuters poznamenala, že jde o první velké vítězství iráckých jednotek vycvičených experty z USA za posledních 18 měsíců.

„Podle iráckých generálů jsou ještě zbytky bojovníků tzv. Islámského státu na některých předměstích, ale zdá se, že to už není zásadní problém pro to, aby bagdádská vláda Ramádí ovládala kompletně,“ říká zpravodaj ČRo na Blízkém východě Štěpán Macháček.

Irácká státní televize přinesla záběry, jak vojáci, obrněná vozidla a tanky postupují ulicemi Ramádí, kde jsou hromady sutin a zbořené domy. Některé ze čtvrtí vypadaly naprosto zničené. Vojáci se nyní snaží z ulic odstranit všechny výbušniny nastražené islamisty.

„V Ramádí po tom týdnu bojů hrozila skutečná humanitární katastrofa, lidé se téměř nedostávali k potravinám a pitné vodě, takže ukončení bojů bude obrovskou úlevou,“ uvádí Macháček.

Provinční rada už vyzvala bagdádskou vládu, aby okamžitě začala s rekonstrukcí infrastruktury a umožnila tak návrat obyvatel do jejich domovů.

Po dobytí Ramádí chce irácká vláda získat zpět i největší baštu Islámského státu, dvoumilionový Mosul. Zahájení ofenzívy zřejmě bude otázkou několika měsíců.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme