Irácká metropole místem lítých bojů

Americké tanky útočí na centrum irácké metropole Bagdádu. Podle velení armády Spojených států ztratili Iráčané kontrolu nad velkou částí města. Spojenci obsadili přístupové cesty do metropole, obrněné jednotky vjely do centra Bagdádu a vojáci vnikli do dvou prezidentských paláců. Střelba se údajně ozývá u významného hotelu Al-Rašíd a prudké boje se vedou o mosty ve městě. Podle Američanů zemřeli při raketovém útoku na jihu Bagdádu čtyři lidé - dva američtí vojáci a dva novináři. Dalších patnáct lidí je zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dobytý saddámův palác | Zdroj: ČTK

Prudké boje vedou spojenci v iráckém hlavním městě Bagdádu. Američané mají údajně kontrolují všechny silnice vedoucí do metropole, aby zabránili přesunům irácké armády. Ráno americké tanky vjely do komplexu paláců iráckého vůdce Saddáma Husajna.

Irácký ministr informací Muhammad Saíd Sahháf ale pád hlavního paláce popřel. Celou akci americké armády zlehčoval a hrozil Američanům porážkou.

zničený irácký tank v ulicích Bagdádu | Foto: ČTK

Průzkum bojem

Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu v Damašku Jaromír Janev, tanky a obrněné transportéry americké námořní pěchoty jsou stále nedaleko samotného centra města. Ozývá se palba jak palba z děl a kanónů, tak i střelba za samopalů a kulometů.

Katarská televize Al-Džazíra přinesla záběry agentury AP, které ukazují interiér jednoho prezidentského paláce i pohyb amerických vojáků uvnitř. Televize ale vyvrací informace o dobytí ministerstva informací. Irácká televize zase přinesla snímky z jednání Saddáma Husajna s dalšími členy vedené země, které měly popřít spekulace o rozkladu vládnoucích struktur.

Arabští analytici připomínají slova amerických mluvčích, že dnešní operace ještě nemá za cíl úplné ovládnutí irácké metropole. Jde spíše o demonstraci síly, průzkum bojem a izolaci města od dalšího území.

Iráčané zničili dva mosty na východ od Bagdádu

Východně od Bagdádu zničili Iráčané výbušninami dva klíčové mosty. Je to vůbec poprvé, kdy se tímto způsobem pokusili zpomalit postup spojeneckých jednotek. Podle brigádního generála Petra Pavla, který zastupuje českou armádu na velitelství spojenců v Kataru, to ale nebude znamenat zásadní překážku.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Pavel o zničení mostů

"Ty dva důležité mosty nejsou jediným vstupem do města na jihovýchodě a je předpoklad, že spojenečtí ženisté brzy najdou řešení pro přístup těžké techniky," řekl Radiožurnálu generál Pavel.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, vysílá pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme