Irácká opozice: Rok po pádu Husajna uspořádáme volby

Irácká opozice se na své poradě v Londýně zavázala, že do roka po pádu vlády Saddáma Husajna uspořádá v zemi volby. Samotný prezident, jeho synové, jeho náměstek Tárik Azíz a dalších skoro 50 exponentů režimu má být souzeno, ale ostatní prý mohou spoléhat na amnestii. Budoucí Irák má být podle 300 opozičních představitelů demokratický a tolerantní. Ačkoli většina řečníků se na víkendové konferenci vyslovila pro přijetí zahraniční pomoci při svržení nynější vlády, po pádu Saddáma Husajna má správa země přejít co nejdříve do iráckých rukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání irácké opozice | Foto: ČTK

Zdá se, že na poradě neprošly americké představy o vojenské okupaci nebo dočasné vojenské vládě podobné poválečnému Japonsku. Porada měla vytvořit také asi 40členný koordinační výbor, který by se měl stát zárodkem pro posaddámovskou správu země. Rozštěpená irácká opozice se sešla v Londýně pod silným americkým tlakem, aby dospěla k dohodě. Kvůli vnitřním rozporům se porada několikrát odkládala. Opozice měla také potíže s hledáním místa, protože například belgická vláda nepovolila konání v Bruselu.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme