Irácká policie potvrdila propuštění téměř všech rukojmí, jiné zdroje to zpochybňují

Irácká policie potvrdila, že v rukou únosců desítek pracovníků ministerstva vysokého školství a vědeckého výzkumu zůstali už jen dva lidé. Počet unesených i již propuštěných osob se však v prohlášeních z různých zdrojů rozchází a je tak stále nejasný. Ministerstvo vnitra upřesnilo, že bylo uneseno 60 osob a nikoli původně uváděných čtyřicet. Televize Al-Džazíra ale citovala nejmenovaný zdroj z téhož ministerstva, podle kterého mělo být unesených kolem stovky. Další zdroje odhadovaly počet rukojmí na 150. Část z nich byla dnes propuštěna v několika bagdádských čtvrtích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí studenti opouštějí z bezpečnostních důvodů uzavřené vysoké školy | Zdroj: ČTK

Další unesení byli propuštěni se svázanýma rukama a s lepicí páskou na očích v bagdádských čtvrtích At-Tálibíja, Al-Baladíját a Karráda. Policejní mluvčí odmítl potvrdit, zda byla část rukojmí propuštěna také v šíitském takzvaném Sadrově městě. I nadále se liší údaje o počtu unesených.

Téměř všichni v Iráku se ale shodují na tom, že v pozadí incidentu je spor mezi šíity a sunnity a že v něm byla zapletená část policejních důstojníků. Většina unesených byli sunnitští muslimové.

Kvůli včerejšímu únosu pracovníků iráckého ministerstva školství odstoupil šéf tohoto resortu Ábud Zijáb Adžíl. Do vlády se hodlá vrátit až poté, co se podaří osvobodit všechna rukojmí. Stále není jasné, kolik lidí vlastně ozbrojenci v policejních uniformách ve středu ráno z výzkumného ústavu ministerstva unesli. Údaje Adžílova ministerstva se značně liší od informací, jež poskytuje ministerstvo vnitra. Sunnita Adžíl tvrdí, že bylo uneseno 150 osob a trvá na tom, že je 70 až 80 lidí stále pohřešováno.

Agentura AP mezitím informovala o dalším únosu. V severní části Bagdádu zajali neznámí ozbrojenci tři zaměstnance vládní agentury, která spravuje sunnitské mešity a svatyně.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme