Irácká ústava v referendu prošla

Iráčané schválili novou ústavu. Podle oficiálních výsledků, které dnes uveřejnila volební komise, se pro dokument v říjnovém referendu vyjádřilo 78 procent obyvatel. Návrh odmítly pouhé dvě z 18 iráckých provincií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum v Iráku

referendum v Iráku | Zdroj: ČTK

Výsledky komise ohlásila na tiskové konferenci v Bagdádu. Vyplývá z nich, se pro návrh ústavy celostátně hlasovalo 78,59 procenta voličů, odmítlo jej 21,41 procenta. Volební účast v referendu činila 63 procent.

"Výsledky jsou přesné a poctivé, sčítání hlasů probíhalo v souladu s mezinárodními normami" zdůraznil člen komise Faríd Ajjár před vyhlášením výsledků.

Členové komise a zástupci OSN, kteří se rovněž na přepočítávání hlasů podíleli, nezjistili podle Ajjára žádné případy podvodů, které by mohly ovlivnit výsledky hlasování.

Podle iráckých zákonů by ústava celkově neprošla, pokud by její text odmítly dvě třetiny obyvatel nejméně tří provincií. Za klíčové pro ratifikaci ústavy se považovaly výsledky z většinově sunnitských provincií, protože právě mezi sunnity panoval největší odpor proti ústavě.

Dvě sunnitské provincie - Salláhaddín a Anbár - také ústavu neschválily, ve Ninive však byla přijata. Odpůrcům ústavy se tam podařilo získat jen 55 procent hlasů, oproti nutným 66,66 procenta.

Přijetí ústavy je klíčovým krokem iráckého přechodu k demokracii po dvou desetiletích vlády režimu Saddáma Husajna, který byl svržen před dvěma lety při invazi vedené Spojenými státy. Nejen Washington si od schválení ústavy slibuje, že Irák bude nyní schopný vytvořit legitimní vládu, zvládnout násilí sužující zemi, a umožnit tak odsun 150.000 amerických vojáků.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme