Irácká vláda se s Kurdy dohodla na těžbě ropy. Bagdád uvolní zadržované mzdy

Irácká vláda a představitelé autonomního Kurdistánu vyřešili spor o ropu. Oznámil to kabinet v Bagdádu. Kurdové získají podle uzavřené dohody výměnou za ropu peníze z centrálního rozpočtu. Kurdští úředníci nedostávají plat od centrální vlády už řadu měsíců, čtvrt roku čekají na peníze i pešmergové bojující proti Islámskému státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdští pešmergové oslavují dobytí severoiráckého města Sulajmán Pak. To bylo 11 týdnů v rukou radikální organizace Islámský stát | Zdroj: Reuters

Podle uzavřené dohody se denně vytěží 300 tisíc barelů ropy v Kirkúku a 250 tisíc na kurdském území. Strategická surovina se pak bude vyvážet přes Turecko. Obě strany tak doufají, že dojde k vyřešení existujících sporů.

„Máme finanční potíže, protože nám vláda v Bagdádu neposílala peníze. Všichni jsme tak pracovali zadarmo. Věříme ale, že se situace zlepší,“ řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Kurdistánského regionu Iráku Falah Mustafa Bakir.

Jak dodal, na peníze čekají i kurdští bojovníci – pešmergové, kteří přitom brání prakticky celý Irák před Islámským státem. Při střetech už zahynulo na 800 z nich a další tisíce utrpěly zranění.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme