Irácká vládní rada vyjednává se Sadrem o ukončení povstání

Na několika frontách zuří v Iráku boje mezi přívrženci šíitského duchovního Muktady Sadra a koaličními vojáky. O život jich jen od pondělka přišlo 35, obětí z řad Iráčanů je několik stovek. Američané mají podezření, že se do bojů zapojili cvičení odstřelovači ze zahraničí, což by vysvětlilo náhlý růst ztrát na straně koalice. Dočasná vládní rada je zase znepokojena tím, jak koaliční jednotky na události posledních dnů reagují. Rada zároveň vyjednává se Sadrem, aby zastavil povstání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šíitští milicionáři | Zdroj: ČTK

Koalice pod vedením Američanů nemá pod kontrolou irácká města Nadžáf a Kút. Šíitské milice ovládají klíčové budovy v obou městech. Oznámil to velitel koaličních jednotek generál Ricardo Sanchez. V sunnitské Fallúdži bylo tento týden zabito 280 až 300 Iráčanů. Boje s tamními povstalci trvají už třetí den. Vyprovokoval je incident z minulého týdne, při kterém Fallúdžané zmasakrovali čtyři americké civilisty.

"V jižních oblastech Iráku koaliční a irácké bezpečnostní síly zahájily operaci Pevný meč, aby rozprášily vojenské síly Muktady Sadra, v Bagdádu naše jednotky pokračují v ofenzívě," uvedl k nynější situaci generál Sanchez.

Zástupci vznikající irácké politické reprezentace se kvůli bojům v posledních dnech ocitli v nepříjemné situaci. Před obyvatelstvem, které je protiamericky naladěné, zřejmě nechtějí vypadat jako sbor kolaborantů, který s vojenskými akcemi mezinárodní koalice bezvýhradně souhlasí.

Zjevně i proto se na dotaz Radiožurnálu předseda irácké vládní rady Adnan Pašaší od útoků distancoval. "Byla tam přehnaná reakce ze strany koaličních jednotek," říká předseda Pašaší, jehož rada má dosud malou pravomoc, ale je zatím jedinou reprezentativní politickou institucí Iráčanů. "Upozornili jsme koaliční správu a velitele, že zásahy byly tvrdší, než měly být."

Předání větší pravomoci Iráčanům na konci června a přípravu voleb by podle Pašašího neměly současné boje ovlivnit. Je ale těžké si představit, že by se zásahy koaličních vojáků vedených Američany, zhoršení bezpečnostní situace a vyostření protiamerické nálady tím či oním způsobem na preferencích voličů neprojevily.

S radikálním duchovním Muktadou Sadrem irácká vládní rada vyjednává o ukončení šíitského povstání. Jak řekl Adnan Pašaší katarské televizi, chtějí Sadra přimět, aby se vydal úřadům. Na oplátku za to, že zastaví povstání svých milicí a vydá se justici, mu zaručují bezpečnost a také to, že bude respektována jeho čest.

Irácký soudce loni vydal na Sadra zatykač kvůli podněcování, které vedlo k vraždě umírněného šíitského představitele Abdal Madžída Chújího. Iráčané od neděle bojují proti koaličním jednotkám v mnoha iráckých městech, protože koalice v sobotu zatkla v souvislosti s Chújího vraždou Sadrova spolupracovníka Mustafu Jakubího.

Jitka Malá, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme