Irácké jednotky osvobodily v Madáínu 15 šíitských rodin

Iráckým a mnohonárodnostním vojákům se podařilo osvobodit 15 šíitských rodin. Ty, společně s dalšími, zadrželi v pátek sunitští ozbrojenci v Madáínu jižně od Bagdádu. Vojáci zahájili ve městě ofenzívu proti ozbrojencům, kteří vyhrožují zabíjením rukojmích, pokud se šíité nestáhnou z Madáínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

iráčtí vojáci | Zdroj: ČTK

Ozbrojenci podle představitele iráckého ministerstva vnitra Kásima Dáuda zadržují kolem 150 Iráčanů. Jak Daúd řekl v televizi Al-Arabíja, irácké a mezinárodní síly musely zasáhnout, aby odvrátily masakr rukojmích. Únosci jsou údajně ozbrojenci ze zahraničí.

Podle Dáuda oddíly irácké národní gardy obklíčily Madáín, který leží asi 40 kilometrů jihozápadně od Bagdádu a v posledních měsících se stal nástupištěm ozbrojenců k útokům v různých částech země. Dnes ráno do něj začaly pronikat. Americké jednotky obsadily dva mosty vedoucí k Madáínu.

Podle představitele ministerstva obrany Hajdara Chajona irácké jednotky dnes ráno osvobodily v Madáínu 15 šíitských rodin. Při přestřelce, při níž nebyl nikdo zraněn, bylo zajato pět povstalců, řekl Chajon agentuře AP. Podle dalších zdrojů irácké jednotky nyní ovládají asi polovinu Madáínu.

Zajetí mnoha rukojmích tak blízko Bagdádu zřejmě vyvolá další tlak na nové irácké představitele, aby zlepšili bezpečnostní situaci, jak očekávali Iráčané od lednových voleb. Krize v Madáínu také dominovala dnešnímu jednání iráckého parlamentu v Bagdádu.

Stejně tak by mohl střet přerůst v širší náboženské násilí. Většinoví šíité jsou spolu s Kurdy nejsilnější politickou silou v Iráku a za režimu Saddáma Husajna byli terčem represí. Naopak sunnité měli za Saddáma řadu privilegií.

Jaromír Janev, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme