Irácké jednotky v Mosulu postupují, z rukou džihádistů osvobodily tamní univerzitu

Irácké síly osvobodily areál univerzity v Mosulu a pátraly, jestli v kampusu nejsou ještě schovaní nějací radikálové z takzvaného Islámského státu. Oznámil to mluvčí protiteroristické jednotky. Vojákům se podařilo celou oblast dobýt už v sobotu. Ale situaci zkomplikovaly nastražené výbušniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký voják prochází troskami budov ve východním Mosúlu (ilustrační). | Zdroj: Reuters

Irácké jednotky se po zabrání univerzity přiblížily k dobytí celé východní části Mosulu. Zbývá už jen obsadit několik oblastí ovládaných džihádisty u řeky Tigris.

Navzdory bojům se na řadě míst východního Mosulu život po několika letech vrací do starých kolejí. Situace je podle jednoho z obyvatel dobrá. Ulice jsou znovu otevřené a lidé se vrátili do práce. V obchodech je prý dostatek potravin a obyvatelé mají vše, co potřebují.

Na ofenzivě v Mosulu, která začala loni v říjnu, se podílejí desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků i příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Mosul je hlavní baštou takzvaného Islámského státu v Iráku, který ovládá především západní polovinu města.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme