Irácké milice vyhnaly Islámský stát z antické Hatry. Město je ale zřejmě zničené

Irácké šíitské milice dobyly starověké město Hatra. Jednu z nejzachovalejších památek Iráku obsadil před třemi lety takzvaný Islámský stát. Později zveřejnil video, na kterém islámští radikálové Hatru demolují. Antické město je zapsané na seznamu kulturního dědictví Unesco. Podle světové organizace je záměrné ničení památek v Iráku válečným zločinem.

Hatra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké milice pálí na bojovníky Islámského státu během bojů o antické město Hatra. | Zdroj: Reuters

Stav antické Hatry po ústupu džihádistů zatím není jasný, šíitské milice zveřejnily jen velmi nekvalitní fotografie. I z nich je ale vidět, že ani v hrubých rysech se stav současných památek nepodobá tomu původnímu.

Irácké úřady ale měly už před dvěma lety informace, že ozbrojenci Hatru zničili. Islámsky stát tehdy zveřejnil video, které zobrazuje, jak Hatru ničí. Ozbrojenci na něm palicemi osekávají kamenné reliéfy a samopaly střílí na výzdobu. Islámsky stát často dokonce vyhazoval památky do povětří dynamitem.

Bojovníci zcela zdemolovali také další starověké město Nimrud, které irácká armáda dobyla zpět v listopadu.

Extremistická ideologie Islámského státu žádá likvidaci všech pohanských chrámů. Hatra pochází ze 3. století před naším letopočtem a podobně jako v Palmýře se v ní mísily římské a orientální stavební styly.

 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme