Irácké provládní jednotky se chystají obsadit hranice mezi autonomním Kurdistánem a Tureckem

Irácká armáda postupuje hlouběji na území autonomního Kurdistánu. Snaží se tak zajistit Bagdádu přístup k hranicím s Tureckem. Centrální irácká vláda chce totiž do Turecka obnovit ropovod, který obchází kurdský region. Reaguje tak na zářijové referendum o kurdské samostatnosti. Vládním jednotkám začínají kurdské jednotky pešmerga klást odpor.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank irácké armády na okraji Kirkúku | Zdroj: Reuters

„Ústava říká, že sporné oblasti mají kontrolovat federální úřady. Stejně tak má federální vláda spravovat hraniční přechody a letiště," prohlásil v Bagdádu irácký premiér Hajdar Abádí po setkání s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem.

Šéf americké diplomacie pak vyzval šíitské milice podporované Íránem k odchodu z Iráku. Šíitské polovojenské jednotky se na ofenzivě proti Kurdům podílejí velmi aktivně.

Kajs Chazálí, velitel jedné z nich, odpověděl Washingtonu vzkazem, že balit kufry v Iráku by si měli naopak američtí vojáci. 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme