Irácké provládní jednotky se chystají obsadit hranice mezi autonomním Kurdistánem a Tureckem

Irácká armáda postupuje hlouběji na území autonomního Kurdistánu. Snaží se tak zajistit Bagdádu přístup k hranicím s Tureckem. Centrální irácká vláda chce totiž do Turecka obnovit ropovod, který obchází kurdský region. Reaguje tak na zářijové referendum o kurdské samostatnosti. Vládním jednotkám začínají kurdské jednotky pešmerga klást odpor.

Tento článek je více než rok starý.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank irácké armády na okraji Kirkúku

Tank irácké armády na okraji Kirkúku | Zdroj: Reuters

„Ústava říká, že sporné oblasti mají kontrolovat federální úřady. Stejně tak má federální vláda spravovat hraniční přechody a letiště," prohlásil v Bagdádu irácký premiér Hajdar Abádí po setkání s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem.

Šéf americké diplomacie pak vyzval šíitské milice podporované Íránem k odchodu z Iráku. Šíitské polovojenské jednotky se na ofenzivě proti Kurdům podílejí velmi aktivně.

Kajs Chazálí, velitel jedné z nich, odpověděl Washingtonu vzkazem, že balit kufry v Iráku by si měli naopak američtí vojáci. 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme