Irácké úřady vyhlásily v Karbale zákaz vycházení

Irácká policie vykázala z Karbaly více než milion poutníků. Náboženskou pouť musela přerušit kvůli neustávajícím srážkám a přestřelkám, při kterých zahynulo už více než 50 lidí včetně policistů, dalších 250 osob bylo zraněno. Davy šíitů do Karbaly proudily několik dní. Hlavní obřady, kterými si věřící chtěli připomenout narození posledního, dvanáctého imáma Mahdího, začaly dnes a měly trvat do zítřka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí vojáci evakuují poutníky z Karbaly | Zdroj: ČTK

Policisté vyhlásili ve městě zákaz vycházení a zahájili evakuaci poutníků, které z ohniska bojů odvážejí autobusy. Podle informací agentur palba mezi ozbrojenci a policisty sílí, do Karbaly míří armádní posily. Vojenské a policejní oddíly zasahují především v blízkosti dvou svatyň - mešit, v nichž jsou uloženy ostatky imámů Husajna a Abbáse.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že k prvnímu včerejšímu incidentu došlo, když se policisté ocitli čelem k davu ozbrojenému noži. Nejprve stříleli do vzduchu, ale po vyostření situace použili proti výtržníkům zbraně. Když se dnes násilné střety s policií opakovaly a hrozily masakry, sáhly úřady k mimořádnému kroku.

Tradiční obřady v Karbale zahrnují oplakávání zmizení imáma a bití se do hrudi a tváře. Přes milion šíitů si při dvoudenních tryznách připomíná jeho narození i zmizení v 9. století našeho letopočtu. Podle víry šíitů imám nezemřel a má se podle převládajícího proudu v šíitském islámu - dvanáctníků ithná ašaríja vrátit na zem a spasit lidstvo jako mesiáš.

V Karbale jsou statisíce návštěvníků z celého Iráku a Íránu. Násilné střety často vzplanou jako protest vůči dlouhým čekacím dobám na kontrolních policejních stanovištích.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme