Irácké volby jsou za dveřmi a majitelé tiskáren bohatnou

Do iráckých parlamentních voleb zbývá pět dní a šest tisíc kandidátů po celé zemi finišuje se svými kampaněmi. Spekuluje se, jestli do hlasování zasáhnou teroristé, nakolik posílí politici napojení na sousední Írán a jestli po volbách budou moci podle plánu zahájit stahování američtí vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islamisté | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Ať ale v bagdádském parlamentu zasedne kdokoli, skutečný vítěz je známý už teď, jsou to tiskárny volebních materiálů. "Koupili jsme tohle zařízení asi v roce 2003. Máme dvě takové tiskárny. Jsou to ofsetové stroje z Československa a slouží výborně," ukazuje pyšně svou živnost v Erbílu na severu Iráku Omar Havrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka o iráckých parlamentních volbách a výnosném byznyse.

Tady bojují o přízeň voličů hlavně kurdské politické strany. Funguje to ale stejně jako v arabských částech země. "Pracujeme pro každého, kdo přijde. Včetně politiků. Teď před volbami máme samozřejmě daleko víc práce. Jedeme i na noční směny a podobně jsou na tom všechny tiskárny v Iráku. Je to pro nás skvělé období," vysvětluje Havrání.

Chci si ověřit, jestli nejde jenom o chvástání jednoho podnikatele. O kus dál ale slyším podobnou chválu na volební kampaň v prodejně plakátů pana Ahmada Muzaffara:

"Prodáváme hlavně dva zdejší hlavní vůdce Masúda Barzáního z Demokratické strany Kurdistánu a Džalála Tálabáního, který vede Vlastenecký svaz Kurdistánu. Někteří lidé chtějí portréty i zarámovat, většinou je ale jen stočí do ruličky a zase běží. Mimochodem, Barzání se prodává lépe než Tálabání."

Tisíce lidí chtějí vyrobit své letáky

Irácké volby budou hlavně soubojem velkých koalic, které se dají zjednodušeně rozdělovat podle etnického a náboženského klíče. V rámci každé strany se ale zviditelňují i jednotlivci.

"Kandidují tisíce lidí, každý chce své vlastní letáky a plakáty, i když nejvíc zakázek máme samozřejmě od velkých stran. Máme tady dvě velká uskupení, Vlastenecký svaz a Demokratickou stranu. Neustále proti sobě brojí, i když pro nedělní volby vytvořily jednotnou kandidátku. My ale nejraději tiskneme pro islámskou koalici, protože té se dá jediné věřit," vysvětluje Muzaffara.

Velkým tématem voleb je vyřazení skoro pěti set kandidátů obviněných z toho, že v minulosti pracovali pro svržený baasistický režim. Pokud někde přežívají sympatie k dnes už popravenému Saddámu Husajnovi, je to hlavně mezi sunnitskými Araby.

Ale byznys je byznys, a tak se pana Havráního ptám, co kdyby u něj chtěl vyrobit letáky někdo z milovníků starých pořádků. "Nikdo takový k nám ještě nepřišel. Ale pokud by přišel, nic bychom pro něj netiskli. Saddámův režim ničil kurdský národ a návrat těchto lidí už tu nikdo nechce."

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme