Irácké volby skončily, sčítají se hlasy voličů

Ve stínu sebevražedných útoků, minometných výbuchů a přestřelek se v Iráku konaly dlouho očekávané volby. Od otevření volebních místností zahynulo zhruba 30 lidí. Útoky především na volební místnosti jsou hlášeny z Bagdádu, Mosulu, Bákuby a Basry. Zájem Iráčanů o hlasování byl i přesto vysoký - irácká ústřední volební komise odhaduje účast na 72 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký voják kontroluje civilistu | Foto: EPA

Dnešní historické hlasování poznamenaly na některých místech Iráku útoky a exploze, které si vyžádaly několik desítek mrtvých. Až na výjimky ale byly volební místnosti otevřené po celé zemi a oprávnění voliči si tak mohli vybrat v poměrném hlasování 275 zástupců do zákonodárného shromáždění. Starosta Bagdádu Mahmúd Alla Tamimi v rozhovoru pro stanici CNN zdůraznil, že teroristické útoky Iráčany od účasti neodradí.

Na pět tisíc volebních středisek se otevřelo v 5 hodin ráno našeho času a své hlasy mohli lidé dávat až do 15 hodin, někde i o něco déle. Ústřední volební komise oznámila, že umožní hlasování i lidem, kteří před volebními místnostmi stáli ve frontách ještě v okamžiku, kdy hlasování mělo skončit.

Mezi prvními odvolil i prozatímní prezident Ghazí Al Javar, a to v takzvané zelené zóně v Bagdádu, kde sídlí úřad hlavy státu a vlády. Zelená zóna se stala terčem hned několika útoků. Celkem v noci a ráno při různých incidentech zahynuly na dvě desítky lidí. Z Mosúlu jsou hlášeny čtyři exploze, další výbuchy bylo slyšet ve městech Bákubá a Basra.

Zájem Iráčanů o hlasování byl v prvních hodinách jen malý - lidé údajně vyčkávali, nakolik se splní hrozby, že volební centra se stanou terčem povstaleckých útoků. Při výbuchu u jedné volební místnosti v západním Bagdádu přišel o život jeden příslušník bezpečnostních sil a dva civilisté byli zraněni.

I přesto by účast ve volbách mohla být podle prvních neoficiálních odhadů 50% i vyšší. S odvoláním na irácké politické představitele, kteří hlasování monitorují, to uvedla agentura Reuters. Irácká ústřední volební komise odhadla ještě před skončením hlasování účast dokonce na 72 procent. I podle OSN sebevražedné útoky voliče neodradily.

Americká armáda zatkla sedm mužů krátce po večerním raketovém útoku na své velvyslanectví v Bagdádu. Zahynuli při něm dva Američané a další 4 byli zraněni. K zatčení došlo na základě leteckého průzkumu a pořízených fotografií. Ty ukazují několik mužů, jak manipulují s odpalovacím zařízením a poté utíkají pryč. Pachatelé byli sledováni až ke svému bydlišti na jihovýchodě Bagdádu, kde byli následně zatčeni. Americké velvyslanectví sídlí z velké části v paláci svrženého diktátora Saddáma Husajna v přísně střežené a vysokými betonovými zdmi obehnané zelené zóně v centru metropole.

Jan Rosenauer, Milan Kopp, Igor Maňour, Jaromír Janev, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme