Irácké volby skončily, sčítají se hlasy voličů

Ve stínu sebevražedných útoků, minometných výbuchů a přestřelek se v Iráku konaly dlouho očekávané volby. Od otevření volebních místností zahynulo zhruba 30 lidí. Útoky především na volební místnosti jsou hlášeny z Bagdádu, Mosulu, Bákuby a Basry. Zájem Iráčanů o hlasování byl i přesto vysoký - irácká ústřední volební komise odhaduje účast na 72 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký voják kontroluje civilistu | Foto: EPA

Dnešní historické hlasování poznamenaly na některých místech Iráku útoky a exploze, které si vyžádaly několik desítek mrtvých. Až na výjimky ale byly volební místnosti otevřené po celé zemi a oprávnění voliči si tak mohli vybrat v poměrném hlasování 275 zástupců do zákonodárného shromáždění. Starosta Bagdádu Mahmúd Alla Tamimi v rozhovoru pro stanici CNN zdůraznil, že teroristické útoky Iráčany od účasti neodradí.

Na pět tisíc volebních středisek se otevřelo v 5 hodin ráno našeho času a své hlasy mohli lidé dávat až do 15 hodin, někde i o něco déle. Ústřední volební komise oznámila, že umožní hlasování i lidem, kteří před volebními místnostmi stáli ve frontách ještě v okamžiku, kdy hlasování mělo skončit.

Mezi prvními odvolil i prozatímní prezident Ghazí Al Javar, a to v takzvané zelené zóně v Bagdádu, kde sídlí úřad hlavy státu a vlády. Zelená zóna se stala terčem hned několika útoků. Celkem v noci a ráno při různých incidentech zahynuly na dvě desítky lidí. Z Mosúlu jsou hlášeny čtyři exploze, další výbuchy bylo slyšet ve městech Bákubá a Basra.

Zájem Iráčanů o hlasování byl v prvních hodinách jen malý - lidé údajně vyčkávali, nakolik se splní hrozby, že volební centra se stanou terčem povstaleckých útoků. Při výbuchu u jedné volební místnosti v západním Bagdádu přišel o život jeden příslušník bezpečnostních sil a dva civilisté byli zraněni.

I přesto by účast ve volbách mohla být podle prvních neoficiálních odhadů 50% i vyšší. S odvoláním na irácké politické představitele, kteří hlasování monitorují, to uvedla agentura Reuters. Irácká ústřední volební komise odhadla ještě před skončením hlasování účast dokonce na 72 procent. I podle OSN sebevražedné útoky voliče neodradily.

Americká armáda zatkla sedm mužů krátce po večerním raketovém útoku na své velvyslanectví v Bagdádu. Zahynuli při něm dva Američané a další 4 byli zraněni. K zatčení došlo na základě leteckého průzkumu a pořízených fotografií. Ty ukazují několik mužů, jak manipulují s odpalovacím zařízením a poté utíkají pryč. Pachatelé byli sledováni až ke svému bydlišti na jihovýchodě Bagdádu, kde byli následně zatčeni. Americké velvyslanectví sídlí z velké části v paláci svrženého diktátora Saddáma Husajna v přísně střežené a vysokými betonovými zdmi obehnané zelené zóně v centru metropole.

Jan Rosenauer, Milan Kopp, Igor Maňour, Jaromír Janev, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme