Irácké volby vyhrála těsně sekulární koalice

Parlamentní volby v Iráku, které se uskutečnily 7. března, vyhrála koalice Národní irácké hnutí expremiéra Ajáda Alávího. Velmi těsně porazila blok premiéra Núrího Málikího ‚Právní stát.‘ Oznámila to dnes volební komise v Bagdádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Iráku

Volby v Iráku | Zdroj: ČTK

Alávího blok sdružující sekulární strany získal podle tohoto zdroje 91 ze 325 mandátů v nové Radě reprezentantů. Málikího koalice především umírněných šíitských stran bude mít 89 křesel. Na třetí příčce se ziskem 70 křesel se umístila koalice náboženských šíitských stran Národní irácké spojenectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích voleb v Iráku mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Kurdská koalice tvořená dvěma velkými kurdskými stranami, Demokratickou stranou Kurdistánu a Vlasteneckým svazem Kurdistánu, bude mít v novém parlamentu 43 zástupců.

Zvláštní zmocněnec OSN v Iráku Ad Melkert označil parlamentní volby ze 7.března za ‚důvěryhodné‘ a za ‚úspěch‘ pro Irák a vyzval všechny kandidáty a kandidující strany k akceptování výsledků.

Kdo sestaví vládu?

„Aláví se tváří tak, že s vítězstvím počítal. Naproti tomu Málikí se v době sčítání výsledků, které trvalo téměř tři týdny, příliš k výsledkům nevyjadřoval. Nyní ale odmítá výsledky uznat, řekl, že to není zdaleka konečný výsledek voleb a hodlá proti tomu bojovat. Po dlouhou dobu favorit voleb se tak odmítá smířit s výhrou svého rivala,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a dodává:

„Nedá se vyloučit, že když Málikí nadále nebude uznávat vítězství Alávího, mohou to někteří lidé využít k nějakému vyhrocení situace v ulicích iráckých měst.“

„Aláví ale bude mít velmi těžkou pozici při sestavování vlády. Třetí v pořadí skončila šíitská koalice, v níž se ozývají i silně protiamerické hlasy. V Alávího koalici, která je sekulární, jsou i sekulární sunnité, což může být pro koalici překážkou, dohodnout se s šíity. Zároveň je třeba počítat s Kurdy, kteří se těžko vzdají podílu na moci. Podle některých analýz tak má mnohem větší šance na sestavení funkční vlády právě Málikí,“ uvádí Tureček.

Ani v den vyhlášení výsledků voleb ale neutichlo v Iráku násilí. Při dvojím bombovém útoku v iráckém poutním městě Chális severně od Bagdádu bylo zabito více než 40 lidí a desítky utrpěli zranění.Není zatím jasné, zda mají atentáty nějakou souvislost se zveřejněním vítěze voleb.

Zdenka Turková, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme